Militaria z Chin – co warto wiedzieć, decydując się na ich import?

21 lutego 2023
5/5 - (1 vote)
Militaria z Chin – co warto wiedzieć, decydując się na ich import?

Chiny to jeden z największych eksporterów militariów na świecie. Jeśli więc planujesz import artykułów militarnych, koniecznie zapoznaj się z ofertami chińskich producentów. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie produkuje się militaria w Państwie Środka, jakie stawki celne obowiązują na tego typu towary oraz jakie wymagania musi spełnić importer. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Chińskie militaria – gdzie są produkowane?
  2. Militaria z Chin a stawki celne
  3. Import militariów z Chin – o czym musi pamiętać importer?

 

Chińskie militaria – gdzie są produkowane?

Najwięcej fabryk, które specjalizują się w produkcji militariów w Chinach zlokalizowanych jest w południowo-wschodniej prowincji Guangdong, a w szczególności w mieście Shenzhen. To również w tym miejscu odbywają się jedne z największych targów, skupionych właśnie wokół militariów, czyli Expo Emergency & Safety Technology Expo China Hi-Tech Fair. Ponadto bardzo wielu chińskich producentów militariów ma swoje zakłady produkcyjne we wschodniej prowincji Zhejiang. Przede wszystkim warto tu wspomnieć o dwóch miastach: Ningbo oraz Wenzhou. Podejmując temat chińskich militariów, nie można nie wspomnieć także o prowincji wschodniej Shandong i zlokalizowanym w niej mieście Qingdao, gdzie również spotkasz wielu znanych i cenionych producentów militariów z Chin.

Militaria z Chin a stawki celne

Planując import z Chin militariów czy też jakichkolwiek innych towarów, musisz wziąć pod uwagę koszty, jakie poniesiesz w związku z opłatami celnymi. Wszystko, co sprowadzasz do Polski, objęte jest cłem, a jego stawki są różne, dlatego tak istotne jest sprawdzenie ich wysokości. Dzięki temu dowiesz się, czy import militariów z Chin będzie dla Ciebie opłacalny.

Gdzie sprawdzisz wysokość stawek celnych na dane towary? Możesz to zrobić za pośrednictwem systemu ISZTAR (System Zintegrowanej Taryfy Celnej) lub TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich). Pierwszy z nich jest to systemem klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce. Drugi zaś to system prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej, który integruje ustalenia prawne państw członkowskich UE związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych pozycji z systemu ISZTAR, wraz z ich stawkami celnymi i kodami nomenklatury:

  • Kamizelki ratunkowe i pasy ratunkowe – 6,3% (6307 20 00 00)
  • Maski gazowe – 1,7% (9020 00 10 90)
  • Naboje – 2,7% (9306 21 00 00)
  • Ostrza – 6, 7% (8211 94 00 00)
  • Rewolwery i pistolety – 2,7% (9302 00 00 00)
  • Szpady, szable, kordy, bagnety, lance oraz podobna broń i jej części oraz pochwy do niej – 1,7% (9307 00 00 00)
  • Bomby, granaty, torpedy, miny, pociski i podobne uzbrojenie wojenne oraz ich części; naboje i pozostała amunicja oraz granaty oraz ich części, włączając przybitki do nabojów śrutowych i kulowych – 2,7% (9306 90 90 00)

Import militariów z Chin – o czym musi pamiętać importer?

Import z chin krok po kroku wymaga spełnienia konkretnych wymagań. Mowa tu przede wszystkim o dyrektywie RoHS, będącej jedną z Dyrektyw Nowego Podejścia. Wprowadza ona ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji i materiałów w sprzęcie elektrycznym oraz elektronicznym. Jeśli spełnisz określone w niej wymagań i otrzymasz certyfikat zgodności CE, masz obowiązek nanieść na objęte jej zakresem importowane towary znak CE.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X