Facebook
Import maszyn do szycia z Chin od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Dotyczy to zarówno standardowych maszyn do użytku domowego, jak i przemysłowych maszyn do szycia. Dowiedz się, jak przebiega ich import z Chin i poznaj obowiązki, jaki musi spełnić importer, chcący sprowadzić maszyny do szycia do Polski. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
W Chinach zlokalizowanych jest mnóstwo fabryk specjalizujących się w produkcji maszyn do szycia do użytku domowego, jak i tych przemysłowych. Najwięcej ośrodków produkcyjnych zlokalizowanych jest w prowincji Zhejiang, która znajduje się na wschodnim wybrzeżu Chin. Fabryki maszyn do szycia znajdziesz tam przede wszystkim w Hangzhou, Jinhua oraz Taizhou. Ważnym ośrodkiem, w którym także skupione są firmy zajmujące się wytwórstwem maszyn do szycia, jest południowo-wschodnia prowincja Guangdong, a w szczególności miasta Dongguan oraz Kanton. Jeśli chcesz rozpocząć import z Chin maszyn do szycia, udaj się właśnie do jednego z tych ośrodków.
Chcesz dowiedzieć się, jakie jest aktualne cło z Chin na maszyny do szycia, a także inne produkty, takie jak odzież z Chin czy ubrania z Chin? Skorzystaj z systemu ISZTAR lub TARIC. Pierwszy z nich to Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce. Z kolei drugi to Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, czyli system prowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unii Celnej system, który integruje wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych.
Poniżej znajdziesz kilka przykładowych pozycji z systemu ISZTAR wraz ze stawkami celnymi oraz kodami celnymi:
Automatyczne maszyny do szycia – 8452210000 – 3,7%
Maszyny do szycia (z wyłączeniem ram, stołów lub części meblowych) o wartości jednostkowej każda większej niż 65 € – 8452101100 – 5,7%
Pozostałe maszyny do szycia i pozostałe głowice maszyn do szycia – 8452109000 – 3,7%
Chińskie maszyny do szycia sprowadzane do Polski muszą spełniać szereg wymogów Unii Europejskiej, by zostać dopuszczone do sprzedaży i użytku. Jakie to wymogi? Listę znajdziesz poniżej!
2014/30/UE – DYREKTYWA KOMPATYBILNOŚCI ELEKTROMAGNETYCZNEJ (EMC) – dotyczy wszystkich urządzeń, które zawierają aktywne elementy elektroniczne.
2006/42/WE – DYREKTYWA MASZYNOWA (MD) – dotyczy maszyn i ich części. Ponadto maszyny podlegające pod tę dyrektywę muszą być oznakowane tabliczką znamionową.
2014/35/UE – DYREKTYWA NISKONAPIĘCIOWA (LVD) – dotyczy sprzętu elektrycznego przeznaczonego do użytku przy napięciu z zakresów 75-1500 V prądu stałego oraz 50-1000 V prądu przemiennego.
2011/65/UE – DYREKTYWA ROHS – tej dyrektywie podlega sprzęt elektryczny i elektroniczny. Określa ona maksymalne stężenie substancji niebezpiecznych.
OZNACZENIE CE I DEKLARACJA ZGODNOŚCI – stanowi oświadczenie producenta, że wyrób spełnia wymogi na rynku unijnym. Podpisanie deklaracji zgodności upoważnia do umieszczenia oznakowania CE na maszynie.
System TARIC to narzędzie przydatne przy imporcie towarów, które integruje ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych.
One Stop Shop (OSS) to procedura unijna, umożliwiająca podatnikom, którzy świadczą usługi lub dokonują dostaw na rzecz konsumentów w UE, składanie deklaracji i płacenie VAT w jednym państwie członkowskim, czyli w tzw. państwie identyfikacji.
Z uwagi na duże zainteresowanie sportami zimowymi rozwija się również import sprzętu narciarskiego z Chin. Które produkty cieszą się największa popularnością? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.
Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w kalendarzu chińskim. Inaczej nazywane jest Świętem Wiosny, które przypada między końcem stycznia a początkiem lutego.