Magazynowanie i przechowywanie towarów – co warto wiedzieć?

07 czerwca 2021
4.2/5 - (4 votes)
Magazynowanie i przechowywanie towarów – co warto wiedzieć?

Magazynowanie oraz przechowywanie towarów to niezwykle istotna kwestia dla każdego, kto zajmuje się importem z Chin, a także sprzedażą dużych ilości towarów. Niejednokrotnie jest to także dosyć złożone przedsięwzięcie pod względem logistycznym. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że sposób magazynowania jest uzależniony od rodzaju przechowywanych towarów. Będzie więc inny dla towarów przemysłowych, spożywczych czy niebezpiecznych. Na czym polega i czym się różni? Odpowiadamy!

Jak wygląda magazynowanie towarów przemysłowych i spożywczych?

Sposób magazynowania jest różny dla każdego rodzaju składowanych towarów. Jeśli chodzi o towary przemysłowe oraz spożywcze, mogą być one magazynowane na różne sposoby. Przede wszystkim jednak najistotniejsza jest ich segregacja po przyjęciu do magazynu. Segreguje się je na grupy według rodzaju, wielkości czy wagi. Dzięki temu te najcięższe i największe znajdują się na dole, a najlżejsze i najmniejsze na górze. W zależności od parametrów, można przechowywać je w opakowaniach tekturowych (mniejsze towary przemysłowe i suche produkty spożywcze) lub na paletach drewnianych (służą do przechowywania dużych partii towarów przemysłowych i spożywczych). Dużą zaletą palet jest fakt, że bardzo łatwo się je załadowuje i transportuje.

Co więcej, bardzo istotne są również warunki magazynowania towarów. Zarówno towary przemysłowe, jak i spożywcze powinny być skutecznie chronione przed wilgocią, czynnikami zewnętrznymi oraz szkodnikami. Oprócz tego powinny mieć zapewnione odpowiednią temperaturę. Jest to szczególnie ważne dla zachowania świeżości towarów spożywczych. Warto pamiętać o tym także podczas dostawy z Chin do Polski, by towary nie uległy zniszczeniu czy zepsuciu podczas transportu.

Jak wygląda magazynowanie towarów niebezpiecznych?

Jeśli chodzi o magazynowanie towarów niebezpiecznych, jego sposób jest ściśle określony w regulacjach i umowach Unii Europejskiej oraz w krajowych aktach prawnych. Będzie więc inaczej wyglądała w przypadku hurtowni z Chin, które często przechowują towary we własnym zakresie, a inaczej dla przedsiębiorców, którzy sprowadzają towary niebezpieczne do Polski.

Magazyny, w których mają być przechowywane tego typu towary, powinny być wybudowane zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi. Co więcej, materiały niebezpieczne muszą być przechowywane w specjalnie oznakowanych i przygotowanych do tego celu opakowaniach. Bardzo istotne jest, by były szczelne oraz dobrze zabezpieczone. Podczas przechowywania takich towarów konieczne jest także zachowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Jeśli w magazynie przechowywane są materiały ciekłe, niezwykle ważne jest zabezpieczenie przestrzeni na wypadek rozlania się cieczy, a także zapewnienie urządzenia, które pozwoli na bezpieczny pomiar cieczy ze zbiornika. Warto także dodać, że stanowiska pracy nie powinny znajdować się nad miejscem, w którym znajdują się zbiorniki z gazami.

Magazyny, w których przechowywane są towary niebezpieczne, muszą być także wyposażone w specjalne sygnalizatory, które poinformują o ewentualnym zagrożeniu. Oprócz tego w magazynie powinny znajdować się środki gaśnicze i neutralizujące oraz apteczka. Co więcej, w sytuacji, gdy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia lub nastąpi jakakolwiek awaria, pracownicy powinni mieć dostęp do środków łączności.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.2/5 - (4 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X