Facebook
W ostatnich latach można zauważyć nieustanny wzrost popytu na koce elektryczne. To bardzo ciekawe zjawisko, ponieważ jeszcze 10-15 lat temu zainteresowanie tego typu towarami było niewielkie. Obecnie Chiny z roku na rok eksportują coraz więcej takich koców. W 2021 roku było to 26 mln sztuk, a w tym roku ta liczba na pewno nie będzie niższa. Co warto wiedzieć, decydując się na import koców z Państwa Środka? Podpowiadamy!
Spis treści:
Największe firmy, specjalizujące się w produkcji koców elektrycznych w Chinach, znajdują się w Shijiazhuang w prowincji Hebei. Jedną z nich jest Xinle Mulan Electric Appliance, zajmująca się produkcją koców elektrycznych oraz elektrycznych urządzeń grzewczych. To zaufane przedsiębiorstwo, posiadające wszelkie niezbędne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Inne ośrodki, w których prosperuje wiele fabryk, zajmujących się produkcją koców elektrycznych, to także: Changzhou i Nankin w prowincji Jiangsu, jak również Shaoxing, Hangzhou i Ningbo w prowincji Zhejiang oraz Qingdao i Weihai w prowincji Shandong.
Jeśli planujesz import z Chin koców elektrycznych, w pierwszej kolejności zapoznaj się z obowiązującymi na te towary stawkami celnymi. Możesz to zrobić za pośrednictwem jednego z systemów: ISZTAR lub TARIC. Pierwszy z nich jest systemem polskim, zaś drugi obowiązuje dla całej Unii Europejskiej.
W systemie ISZTAR koce elektryczne znajdziesz w sekcji IX (Materiały i artykuły włókiennicze), w rozdziale 63 (I. Pozostałe gotowe artykuły włókiennicze). Kod celny na koce elektryczne to: 6301 10 00 00, zaś stawka celna na te produkty wynosi 6,9%.
W imporcie koców elektrycznych z Chin najistotniejszą kwestią jest bez wątpienia zgodność wyrobów z wymogami unijnymi oraz krajowymi. Stąd też, decydując się na sprowadzenie tego typu towarów do Polski, koniecznie zapoznaj się z aktami prawnymi, która ich dotyczą. Jest to bardzo ważne, ponieważ wielu producentów koców elektrycznych z Chin nie dba o spełnienie wymogów produktowych. Jeśli więc Ty zamierzasz sprzedawać te koce w Polsce, masz obowiązek zadbać o to, by były one oznaczone znakiem ZSEE oraz znakiem CE na podstawie dyrektywy EMC i RoHS. Oprócz tego do koców elektrycznych musi być dołączona instrukcja obsługi w języku obowiązującym na rynku docelowym, a także informacje o danych technicznych, jak również odpowiednie symbole prania.
Procedura celna jest to szereg reguł postępowania w sprawach celnych. Jedną z takich reguł jest na przykład procedura wywozu lub przywozu, dopuszczenie do obrotu czy też procedura składowania celnego.
Zajmując się importem z pewnością będziesz miał do czynienia z kodem CN stworzonym na potrzeby celne. Porządkuje on wszystkie towary znajdujące się w obrocie. Tłumaczymy, co to jest kod CN, jak go ustalić i jak odróżnić go od kodu HS?
Każdego roku odbywają się liczne handlowe targi chińskie (Trade Fairs China), na których producenci z Chin oraz importerzy z całego świata mają szansę zaprezentować swoją ofertę, pozyskać nowe zlecenia oraz kontakty biznesowe. Najsłynniejsze są importowo-eksportowe Targi w Kantonie (The Canton Fair in Guangzhou 2020), które odbywają się wiosną i jesienią oraz Targi w Yiqu (The...
CLP to rozporządzenie unijne, które zakłada nowy system klasyfikacji, oznakowania oraz pakowania substancji i mieszanin.