Jakie towary z Chin są zwolnione z cła?

15 kwietnia 2020
4.7/5 - (9 votes)
Jakie towary z Chin są zwolnione z cła?

Cło na towary z Chin to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę podczas importu produktów do Polski. Każdy z nich ma bowiem przyporządkowaną nieco inną taryfę celną. Niektóre są nawet zwolnione z cła. Dowiedz się, jakie to towary. Zapraszamy do lektury!

Stawki celne na towary z Chin

Cło na towary z Chin jest bardzo zróżnicowane. W zależności od importowanych produktów może wynosić od 0% do nawet 48%. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie stawki celne obowiązują na towary z Chin. Każdy z nich kwalifikuje się bowiem na inne cło. Warto jednak wspomnieć, że po tym, jak Polska wstąpiła do Unii Europejskiej cło na produkty z Chin zmalało. Tak naprawdę tylko niewielka grupa produktów objęta jest dzisiaj tą najwyższą stawką celną. Z kolei w niektórych sytuacjach podatnik może nawet skorzystać z całkowitego zwolnienia z opłat celnych. Należy również pamiętać, że stawki celne na towary z Chin nie są ustalane dla danego kraju, ale dla całej Unii Europejskiej. Cło zaś jest pobierane przez państwo, gdy towary przemieszczają się przez granicę celną, czyli w przypadku importu z Chin do Polski jest to sytuacja, gdy przewożone towary przekraczają granicę Unii Europejskiej.

Towary z Chin a cło – które produkty są z niego zwolnione?

Istnieją dwie sytuacje, w których sprowadzone towary zostają zwolnione z opłaty celnej. Pierwsza z nich jest wtedy, gdy wartość importowanych produktów nie przekracza 150 euro. Druga zaś dotyczy próbek z Chin, które są w 100% zwolnione z opłaty celnej. To świetna wiadomość dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z importem z Chin i chcą sprawdzić wyroby produkowane przez daną fabrykę. Warto jednak pamiętać, że w trzech przypadkach to zwolnienie nie obowiązuje, czyli w przypadku importu perfum i wód toaletowych, wyrobów alkoholowych oraz tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Cło z Chin – taryfy celne aktualne na 2019 r. tabela

Cło 0% – jakie towary należą do tej grupy?

Jest wiele rodzajów towarów, które można sprowadzić z Chin do Polski bez cła lub też objętych cłem 0%. Wśród nich znajduje się sporo elektroniki, a przede wszystkim smartfony oraz laptopy. Co więcej, stawka celna 0% obowiązuje również na sprzęty budowlane, takie jak betoniarki oraz mieszarki. To jednak tylko kropla w morzu produktów zwolnionych z cła. Aktualne informacje na temat nieoclonych towarów najlepiej sprawdzić w kalkulatorze ISZTAR, o którym kilka słów przeczytasz poniżej.

Jak sprawdzić taryfy celne dla poszczególnych towarów z Chin?

Osobom, które chcą zapoznać się z aktualnymi taryfami celnymi dla poszczególnych towarów z Chin, z pomocą przychodzi ISZTAR. Jest to Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej prowadzony przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. Gromadzi on i stale aktualizuje taryfy celne dla wszystkich produktów. ISZTAR pozwala także na zapoznanie się z nomenklaturą towarową, udostępnia informacje o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, wskazuje bieżące stawki podatku VAT oraz obowiązujące akcyzy. Dzięki temu systemowi z łatwością sklasyfikujesz każdy towar, który chcesz importować z Chin.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.7/5 - (9 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X