Chiny to kraj słynący z uprawy herbaty, a pierwsze zapiski na jej temat sięgają X wieku p.n.e. Do dziś herbata w Chinach darzona jest ogromną estymą. Stanowi nawet ważny element tradycyjnych chińskich zaślubin. Nic dziwnego, że to właśnie z Państwa Środka sprowadza się najwięcej herbaty. Jeśli chcesz poznać tajniki importu herbaty z Chin, zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Chiny – jako kraj znany na całym świecie z produkcji herbaty – ma do zaoferowania szerokie spektrum jej rodzajów. Najpopularniejsze z nich to:
Jak wspominaliśmy we wstępie, Chiny słyną z uprawy herbaty. Nie jest więc zaskoczeniem, że ten właśnie kraj jest największym producentem herbaty na świecie. W Państwie Środka najwięcej plantacji herbaty zlokalizowanych jest na południowym wschodzie. Kluczowe zagłębia produkcyjne znajdują się w następujących prowincjach: Fujian, Syczuan, Yunnan, Hubei oraz Hunan (Changsha, Yueyang). Ponadto herbata uprawiana jest również w prowincji Shaanxi (Xi’an) i w prowincji Shandong (Heze).
Import z Chin herbaty wiążę się z koniecznością opłacenia cła. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kształtują się stawki celne w tej kategorii produktów, zajrzyj do systemu ISZTAR. Jest to system klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce.
Informacje na temat herbat znajdziesz w Sekcji II [Produkty pochodzenia roślinnego], w Dziale 09 [Kawa, herbata, maté (herbata paragwajska) i przyprawy]. Kluczowa pozycja ma numer 0920 [Herbata, nawet aromatyzowana]. W tym miejscu wyszczególnione zostały konkretne rodzaje herbat wraz z ich stawkami celnymi.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze stawki celne, jeśli chodzi o herbaty z Chin:
W Chinach co roku odbywa się wiele targów poświęconych właśnie herbacie. Nic dziwnego, w końcu Państwo Środka jest największym jej eksporterem. Na tego typu targach możesz spotkać wystawców z całych Chin, prezentujących swoje flagowe produkty. Zainteresowanie takimi wydarzeniami jest ogromne. Przyjeżdżają na nie ludzie z całego świata, by poznać nowe gatunki herbaty, pogłębić wiedzę na temat metod jej parzenia czy zetknąć się z najnowocześniejszymi osiągnięciami technologicznymi w branży. Uczestnictwo w targach herbaty w Chinach to również idealna okazja, by nawiązać kontakty biznesowe z producentami herbaty. Jeśli planujesz import herbaty z Chin, koniecznie udaj się na jedno z takich wydarzeń organizowanych w Państwie Środka.
Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych targów herbaty w Chinach:
Mamy nadzieję, że ta wiedza na temat herbaty przyda Ci się, jeśli planujesz import z Chin krok po kroku. Najważniejszą kwestią są zdecydowanie stawki celne, które w przypadku herbaty są naprawdę niskie, dlatego też sprowadzanie jej z Chin bardzo opłaca się importerom. Dodatkową zaletą jest również fakt, że w Chinach odbywa się bardzo wiele targów poświęconych herbacie, które stanowią doskonałą okazję do poznania partnerów handlowych.
Szacuje się, że transport kolejowy z Chin będzie coraz chętniej wybieraną formą przesyłania towarów. Obecnie oczywiście króluje transport morski, jednak w samym 2019 roku z Chin do Europy przyjechało ponad 8 tys. pociągów wiozących odzież, elektronikę czy materiały papiernicze. Jeśli interesuje Cię zagadnienie związane z transportowaniem towarów z Chin pociągiem, w tym wpisie krótko przedstawiam wymiary kontenerów kolejowych i rodzaje wagonów towarowych z Chin.
Bezpośredni importer z Chin to najczęściej firma, która specjalizuje się w pośrednictwie w imporcie i udziela przedsiębiorcom pełnego wsparcia – od wyboru producenta po wysyłkę towaru. Z tej opcji korzystają zarówno małe początkujące firmy, jak i duże przedsiębiorstwa w Polsce. Doradztwo bezpośredniego importera z Chin to świetna opcja, jeśli zależy Ci na niskich cenach towarów, ekonomicznym rodzaju dostawy oraz dopilnowaniu kwestii formalnych.
Kosmetyki z Chin i produkty higieny osobistej mogą być bardzo opłacalnym pomysłem na biznes. Jednocześnie branża ta jest dość trudna, ponieważ importowane produkty kosmetyczne wymagają spełnienia szeregu warunków formalnych. Chiny są trzecim największym światowym producentem kosmetyków. Import kosmetyków z Chin do Europy i USA to praktyka, która jest częścią modelu biznesowego wielu koncernów kosmetycznych. W...
W jednym z poprzednich wpisów wyjaśniałem zagadnienia cła z Chin. Dziś pora uzupełnić ten temat o dokumenty celne potrzebne przy imporcie z Chin. Bez ważnej dokumentacji, takiej jak faktura handlowa czy list przewozowy, odprawa celna importowa może się nie powieść, a Wy stracicie dużo pieniędzy oraz nerwów. Co to są dokumenty celne i kiedy należy je...