Jak wygląda import z Chin 2021 w czasie pandemii?

03 września 2021
5/5 - (1 vote)
Jak wygląda import z Chin 2021 w czasie pandemii?

Dane przedstawione przez chiński urząd celny wskazują, że w 2020 roku eksport z Chin wzrósł o 3,6%, natomiast import spadł o 1,1%. Sprzedaż za granicę wynosiła 2,591 biliona dolarów, zaś towary sprowadzone do Chin kosztowały 2,056 biliona dolarów. Nadwyżka handlowa była więc o 25% wyższa w porównaniu do 2019 roku i wynosiła 535 miliardów dolarów. Oznacza to, że Państwo Środka – w kwestii gospodarczej – bardzo szybko poradziło sobie z pandemią i wróciło do normalnego funkcjonowania.

Pandemia koronawirusa a gospodarka Chin

Choć koronawirus odcisnął piętno na gospodarce światowej, to Chiny wyszły z pandemii prawdziwie obronną ręką. To wszystko zasługa lockdownu, który Państwo Środka potraktowało bardzo poważnie. W ten sposób wygasiło koronawirusa i wróciło do pracy, utrzymując się na poziomie jednego z największych producentów światowych. Ponadto Chiny stanęły na wysokości zadania, zapewniając wsparcie krajowym biznesom, co wpłynęło również na wsparcie eksportu z Chin.

Warto także dodać, że pandemia spowodowała wzrost popytu na sprzęt i akcesoria medyczne oraz elektronikę, a – jak wiadomo – towary te są w głównej mierze produkowane właśnie w Państwie Środka. Cały świat sprowadzał więc pożądane produkty do swoich krajów, wpierając w ten sposób gospodarkę Chin. Szczególną popularnością cieszył się import z Chin z pośrednikiem, który jest wygodną i bezpieczną formą sprowadzania towarów z Państwa Środka.

Wpływ pandemii na import z Chin 2021

Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ale w czasie pandemii Chiny odnotowały najwyższe poziomy importu, eksportu, a także nadwyżki handlowej. W ubiegłym roku Państwo Środka zarejestrowało drugie największe w dziejach dodatnie saldo wymiany. Sprzedaż za granicę także była rekordowa.

Import z Chin wzrósł przez ostatni rok o ponad 6%, ustanawiając tym samym rekordowy szczyt, który przekroczył 203 miliardy dolarów. Raptowny wzrost sprzedaży towarów za granicę spowodował, że Państwo Środka odnotowało rekordowe nadwyżki handlowe.

Jakie znaczenie mają Chiny w globalnych łańcuchach dostaw w 2021 roku?

Największym partnerem handlowym Chin w 2021 roku okazują się być kraje Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (w skład którego wchodzą: Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos i Mjanma oraz Kambodża), na drugim miejscu plasują się kraje Unii Europejskiej, zaś na trzecim USA. Jeśli natomiast podzielimy to zestawienie na kraje, na pierwszym miejscu znajdą się Stany Zjednoczone, na drugim Japonia, zaś na trzecim Korea Południowa. Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa były także największymi odbiorcami eksportu towarów z Chin. Duży procent stanowi także sprzedaż do Hongkongu, Wietnamu oraz Wielkiej Brytanii.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X