Facebook
Dane przedstawione przez chiński urząd celny wskazują, że w 2020 roku eksport z Chin wzrósł o 3,6%, natomiast import spadł o 1,1%. Sprzedaż za granicę wynosiła 2,591 biliona dolarów, zaś towary sprowadzone do Chin kosztowały 2,056 biliona dolarów. Nadwyżka handlowa była więc o 25% wyższa w porównaniu do 2019 roku i wynosiła 535 miliardów dolarów. Oznacza to, że Państwo Środka – w kwestii gospodarczej – bardzo szybko poradziło sobie z pandemią i wróciło do normalnego funkcjonowania.
Choć koronawirus odcisnął piętno na gospodarce światowej, to Chiny wyszły z pandemii prawdziwie obronną ręką. To wszystko zasługa lockdownu, który Państwo Środka potraktowało bardzo poważnie. W ten sposób wygasiło koronawirusa i wróciło do pracy, utrzymując się na poziomie jednego z największych producentów światowych. Ponadto Chiny stanęły na wysokości zadania, zapewniając wsparcie krajowym biznesom, co wpłynęło również na wsparcie eksportu z Chin.
Warto także dodać, że pandemia spowodowała wzrost popytu na sprzęt i akcesoria medyczne oraz elektronikę, a – jak wiadomo – towary te są w głównej mierze produkowane właśnie w Państwie Środka. Cały świat sprowadzał więc pożądane produkty do swoich krajów, wpierając w ten sposób gospodarkę Chin. Szczególną popularnością cieszył się import z Chin z pośrednikiem, który jest wygodną i bezpieczną formą sprowadzania towarów z Państwa Środka.
Dla wielu osób może być to zaskoczeniem, ale w czasie pandemii Chiny odnotowały najwyższe poziomy importu, eksportu, a także nadwyżki handlowej. W ubiegłym roku Państwo Środka zarejestrowało drugie największe w dziejach dodatnie saldo wymiany. Sprzedaż za granicę także była rekordowa.
Import z Chin wzrósł przez ostatni rok o ponad 6%, ustanawiając tym samym rekordowy szczyt, który przekroczył 203 miliardy dolarów. Raptowny wzrost sprzedaży towarów za granicę spowodował, że Państwo Środka odnotowało rekordowe nadwyżki handlowe.
Największym partnerem handlowym Chin w 2021 roku okazują się być kraje Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (w skład którego wchodzą: Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia, Brunei, Wietnam, Laos i Mjanma oraz Kambodża), na drugim miejscu plasują się kraje Unii Europejskiej, zaś na trzecim USA. Jeśli natomiast podzielimy to zestawienie na kraje, na pierwszym miejscu znajdą się Stany Zjednoczone, na drugim Japonia, zaś na trzecim Korea Południowa. Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa były także największymi odbiorcami eksportu towarów z Chin. Duży procent stanowi także sprzedaż do Hongkongu, Wietnamu oraz Wielkiej Brytanii.
Wybór odpowiedniego spedytora do importu z Chin nie jest zadaniem najprostszym. Szczególnie, jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę ze sprowadzaniem towarów z Państwa Środka. Firma spedycyjna jest jednak dla importera bardzo dużym wsparciem i pozwala obniżyć koszty, a także zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonych działań.
Chiny są dzisiaj największym producentem części samochodowych na świecie. W przeciągu ostatnich lat urosły także do mina największego rynku zbytu komponentów do aut. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie i popularność tych produktów? Podpowiadamy, że nie chodzi tylko o ceny!
Niektóre produkty stalowe – oprócz standardowego cła – objęte są także cłem antydumpingowym. Zostało ono wprowadzone w celu ograniczenia importu chińskiej stali na teren Unii Europejskiej.
Kosmetyki z Chin i produkty higieny osobistej mogą być bardzo opłacalnym pomysłem na biznes. Jednocześnie branża ta jest dość trudna, ponieważ importowane produkty kosmetyczne wymagają spełnienia szeregu warunków formalnych. Chiny są trzecim największym światowym producentem kosmetyków. Import kosmetyków z Chin do Europy i USA to praktyka, która jest częścią modelu biznesowego wielu koncernów kosmetycznych. W...