Jak wybrać dobrego spedytora do importu z Chin?

25 maja 2021
5/5 - (1 vote)
Jak wybrać dobrego spedytora do importu z Chin?

Wybór odpowiedniego spedytora do importu z Chin nie jest zadaniem najprostszym. Szczególnie, jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę ze sprowadzaniem towarów z Państwa Środka. Firma spedycyjna jest jednak dla importera bardzo dużym wsparciem i pozwala obniżyć koszty, a także zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonych działań. Jak wybrać dobrego spedytora do importu z Chin? Podpowiadamy!

Kim jest spedytor międzynarodowy i co robi?

Spedytor międzynarodowy zajmuje się organizacją transportu towarów, dbając o jego bezpieczeństwo i terminowe dostarczenie ładunków z punktu A do punktu B. Bierze również pod uwagę niedogodności, jakie mogą pojawić się w trakcie i rozwiązuje powstałe problemy na bieżąco. Przede wszystkim planuje on trasę, jaką ma pokonać kontener z Chin. Organizuje jego załadunek, rozładunek, a także ewentualny przeładunek. Z pomocą spedytora możesz zorganizować każdy transport – zarówno lądowy, morski, jak i lotniczy. Warto również dodać, że spedytor, który świadczy usługi w ruchu międzynarodowym, jest świetnie zorientowany w prawie transportowym krajów, na terenie których organizuje spedycję, dlatego będzie w stanie podpowiedzieć Ci, jak powinna wyglądać faktura handlowa do odprawy celnej czy też, jak przebiega transport materiałów niebezpiecznych. Spedytor jest dużym wsparciem w imporcie, dlatego warto skorzystać z jego usług (szczególnie na początku).

Podsumowując, zakres obowiązków importera można określić następująco:

  • zabezpieczenie przesyłki i przygotowanie jej do transportu,
  • odprawa celna,
  • obsługa ubezpieczeniowa przewożonych towarów,
  • odbiór i dostarczanie przesyłek,
  • organizacja przewozu ładunków,
  • przygotowywanie dokumentacji transportowej,
  • wybór środka/środków transportu,
  • zawieranie umów przewozowych,
  • organizacja środków pomocniczych, np. kontenera czy palet,
  • magazynowanie towaru we własnych pomieszczeniach.

Kiedy warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej?

Z usług firmy spedycyjnej warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy transport ładunków ma się odbywać na duże odległości. Jest to więc wskazane przy imporcie z Chin do Polski. Będzie to dobry wybór także wtedy, gdy sprowadzasz towary hurtowe z Chin, a także duże partie towarów od kilku odbiorców i/lub towary różnej wielkości. Jak wspominaliśmy na początku, wsparcie spedytora będzie nieocenione także w przypadku, gdy stawiasz pierwsze kroki w imporcie towarów. Jego doświadczenie i znajomość rynku okaże się kluczowa dla sprawnego sprowadzenia towarów.

Jak wybrać dobrego spedytora do usług międzynarodowych?

Wybierając spedytora, zwróć uwagę na jego znajomość rynku transportowego. Dowiedz się, jakie realizacje ma na koncie i zapytaj o kluczowe kwestie oraz zakres obowiązków. Pomoże Ci to odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz współpracować z danym spedytorem czy może lepszym pomysłem będzie znalezienie kogoś z większymi kompetencjami.

Ponadto sprawdź zasięg geograficzny spedytora. Nie każda firma zajmuje się bowiem organizacją transportu międzykontynentalny. Jeśli więc zależy Ci na sprowadzeniu towarów z Chin do Polski, pamiętaj o tym, by poszukać takiego spedytora, który ma w tym pewne doświadczenie.

Oczekujesz od spedytora indywidualnego podejścia? Nie szukaj wsparcia u wielkich korporacji. Te zwykle nie mają czasu, by poświecić pełną uwagę jednemu klientowi i nie zawsze są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie. Natomiast wybierając współpracę z mniejszą firmą spedycyjną, będziesz mieć pewność, że Twoje wszystkie wątpliwości zostaną szybko rozwiane.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X