Wybór odpowiedniego spedytora do importu z Chin nie jest zadaniem najprostszym. Szczególnie, jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę ze sprowadzaniem towarów z Państwa Środka. Firma spedycyjna jest jednak dla importera bardzo dużym wsparciem i pozwala obniżyć koszty, a także zwiększyć bezpieczeństwo prowadzonych działań. Jak wybrać dobrego spedytora do importu z Chin? Podpowiadamy!
Spedytor międzynarodowy zajmuje się organizacją transportu towarów, dbając o jego bezpieczeństwo i terminowe dostarczenie ładunków z punktu A do punktu B. Bierze również pod uwagę niedogodności, jakie mogą pojawić się w trakcie i rozwiązuje powstałe problemy na bieżąco. Przede wszystkim planuje on trasę, jaką ma pokonać kontener z Chin. Organizuje jego załadunek, rozładunek, a także ewentualny przeładunek. Z pomocą spedytora możesz zorganizować każdy transport – zarówno lądowy, morski, jak i lotniczy. Warto również dodać, że spedytor, który świadczy usługi w ruchu międzynarodowym, jest świetnie zorientowany w prawie transportowym krajów, na terenie których organizuje spedycję, dlatego będzie w stanie podpowiedzieć Ci, jak powinna wyglądać faktura handlowa do odprawy celnej czy też, jak przebiega transport materiałów niebezpiecznych. Spedytor jest dużym wsparciem w imporcie, dlatego warto skorzystać z jego usług (szczególnie na początku).
Podsumowując, zakres obowiązków importera można określić następująco:
Z usług firmy spedycyjnej warto skorzystać przede wszystkim wtedy, gdy transport ładunków ma się odbywać na duże odległości. Jest to więc wskazane przy imporcie z Chin do Polski. Będzie to dobry wybór także wtedy, gdy sprowadzasz towary hurtowe, a także duże partie towarów od kilku odbiorców i/lub towary różnej wielkości. Jak wspominaliśmy na początku, wsparcie spedytora będzie nieocenione także w przypadku, gdy stawiasz pierwsze kroki w imporcie towarów. Jego doświadczenie i znajomość rynku okaże się kluczowa dla sprawnego sprowadzenia towarów.
Wybierając spedytora, zwróć uwagę na jego znajomość rynku transportowego. Dowiedz się, jakie realizacje ma na koncie i zapytaj o kluczowe kwestie oraz zakres obowiązków. Pomoże Ci to odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz współpracować z danym spedytorem czy może lepszym pomysłem będzie znalezienie kogoś z większymi kompetencjami.
Ponadto sprawdź zasięg geograficzny spedytora. Nie każda firma zajmuje się bowiem organizacją transportu międzykontynentalny. Jeśli więc zależy Ci na sprowadzeniu towarów z Chin do Polski, pamiętaj o tym, by poszukać takiego spedytora, który ma w tym pewne doświadczenie.
Oczekujesz od spedytora indywidualnego podejścia? Nie szukaj wsparcia u wielkich korporacji. Te zwykle nie mają czasu, by poświecić pełną uwagę jednemu klientowi i nie zawsze są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie. Natomiast wybierając współpracę z mniejszą firmą spedycyjną, będziesz mieć pewność, że Twoje wszystkie wątpliwości zostaną szybko rozwiane.
Temat uszlachetniania czynnego, jak i biernego ma bardzo duże znaczenie w kwestii importu towarów z Chin. Dotyczy procedur specjalnych w odprawie celnej, które umożliwiają przywożenie i wywożenie towarów na obszar celny UE oraz przetwarzanie ich, a także częściowe lub całkowite zwolnienie z przewozowych należności celnych Uszlachetnianie czynne – co warto wiedzieć? Jeśli planujesz sprowadzanie towarów...
Bezpośredni importer z Chin to najczęściej firma, która specjalizuje się w pośrednictwie w imporcie i udziela przedsiębiorcom pełnego wsparcia – od wyboru producenta po wysyłkę towaru. Z tej opcji korzystają zarówno małe początkujące firmy, jak i duże przedsiębiorstwa w Polsce. Doradztwo bezpośredniego importera z Chin to świetna opcja, jeśli zależy Ci na niskich cenach towarów, ekonomicznym rodzaju dostawy oraz dopilnowaniu kwestii formalnych.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił dynamiczny rozwój importu produktów chemicznych z Chin. Państwo Środka uznawane jest obecnie za jednego z największych eksporterów chemikaliów. Do Polski produkty chemiczne z Chin trafiają coraz częściej i jest na nie całkiem duży popyt.
Incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu aktualizowane są co 10 lat. Oznacza to, że w ubiegłym roku weszły w życie nowe przepisy – Incoterms 2020. Zasady wymiany towarów określają obowiązki oraz koszty, jakie ponosi sprzedawca oraz kupujący. Reguły handlu międzynarodowego dzielą się na kilka kategorii, a jedną z nich jest zasada DAP.