Import zegarków z Chin

01 grudnia 2020
4.4/5 - (14 votes)
Import zegarków z Chin

Jeśli zastanawiasz się, co warto sprowadzać z Chin, na początek polecam Ci zegarki. Dlaczego właśnie zegarki? Chiny są ich największym producentem i eksporterem. Oferują nie tylko wszystkie możliwe wzory i kolory, ale także oferują je w atrakcyjnej dla importerów cenie. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, dlaczego warto postawić na import zegarków z Chin.

Zegarki z szablonów (ODM) czy robione na zamówienie (OEM)?

W przypadku zegarków, podobnie zresztą jak w wielu innych branżach, jako importer możesz zlecić produkcję ODM albo OEM. W opcji ODM dostawca z Chin produkuje zegarki w oparciu o już istniejące, gotowe wzory. Większość producentów zegarków ma w ofercie ogromną liczbę gotowych wzorów, które mogą lekko zmodyfikować pod twoje potrzeby w ramach produkcji ODM. Na przykład dodać logo,  grawerowanie tyłu obudowy lub dodać niestandardowe wskazówki czy tarczę.

Z kolei w wariancie produkcji OEM chiński producent projektuje na zamówienie całość lub konkretne elementy zegarków, np. obudowę. W tym wypadku, aby mogło dojść do produkcji seryjnej, chiński producent musi uruchomić nową formę dla produkcji. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ korzystanie z gotowych form jest znacznie tańsze niż zlecanie wykonania produkcji w oparciu o nowy projekt. Nie znaczy to jednak, że jest to nieopłacalne czy niemożliwe. Jeśli twoim celem jest stworzenie własnej linii zegarków, możesz zainwestować w dobry projekt CAD, a produkcję zlecić w Chinach. Obecnie chińskie fabryki są jednymi z najbardziej zaawansowanych technicznie producentów produktów wszelakich, dlatego mogą bez problemu wyprodukować dla ciebie coś także w oparciu o prototyp 3D lub inżynierię odwrotną.

Import zegarków z Chin. Na co zwrócić uwagę?

Zlecając produkcję zegarków już na samym początku staniesz przed wyborem odnośnie różnych komponentów. Sam mechanizm zegarka może być typowym najtańszym mechanizmem, ale możesz też dopłacić i zamówić zegarki kwarcowe, z mechanizmami Citizen Miyota lub Ronda. Ponadto musisz zwrócić uwagę na to, czy interesujące się zegarki z Chin spełniają normy dyrektywy RoHS dla odpadów elektrycznych i elektronicznych. Tu mechanizm zegarka nie może przekroczyć pewnej normy metali ciężkich.

Trzeba też zdecydować, jaki rodzaj paska do zegarka nas interesuje. Od tego zależy m.in. minimalna ilość zamówienia czy cło z Chin, a co za tym idzie – jego wartość. Np. tańsze będą zegarki, które producenci biorą od podwykonawców. Drożej zaś będą nas kosztować zegarki z Chin z paskami projektowanymi na zamówienie. Wówczas też wzrośnie ilość minimalnego zamówienia, ponieważ fabryce w Chinach realizacja takiego niestandardowego zlecenia musi się po prostu opłacać. Analogicznie działa to w przypadku pudełek na zegarki, które również przeważnie są zamawiane u podwykonawców.

Stawki celne na zegarki z Chin

Import zegarków z Chin do Polski wiąże się z koniecznością opłacenia cła z Chin. W przypadku zegarków stawki są różnorodne i zależą od typu zegarka, ale też mechanizmu, na jakim działa. Aktualne stawki celne na zegarki z Chin i akcesoria zegarkowe znajdziecie w bazie ISZTAR. Poniżej zaś wrzucam te najbardziej popularne kategorie produktów:

  • Dawkowniki czasu i czasomierze rejestrujące 4,7 %
  • Koperty z metalu szlachetnego lub pokryte metalem szlachetnym 0.5  EUR/p/st  MIN  2.7  MAX  4.6
  • Mechanizmy zegarkowe, kompletne i zmontowane, wyłącznie z odczytem optoelektronicznym 4,7 %
  • Mechanizmy zegarkowe, kompletne i zmontowane, wyłącznie z odczytem mechanicznym lub z układem, do którego można podłączyć odczyt mechaniczny 4,7%
  • Paski, opaski i bransoletki, do zegarków, oraz ich części z metalu szlachetnego 2,7 %
  • Paski, opaski i bransoletki, do zegarków, oraz ich części z metalu platerowanego metalem szlachetnym 3,7 %
  • Sprężyny, włączając sprężyny włosowe  3,7 %
  • Tarcze 2,7 %
  • Zegarki z naciągiem automatycznym 4,5 %
  • Zegarki zasilane elektrycznie 4,5 %

Targi w Chinach a branża zegarkowa

W Chinach co roku organizowane są różnorodne międzynarodowe targi dla wielu branż. Również branża zegarkowa ma swoje imprezy targowe, na które warto wybrać się, jeśli planujesz na poważnie import zegarków z Chin i chcesz i nawiązać kontakty handlowe. Najpopularniejsze targi w Chinach kontynentalnych oraz Hong Kongu dla branży zegarkowej to Hong Kong Watch & Clock Fair, Canton Fair w Guangzhou oraz China Watch & Clock Fair w Shenzhen.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.4/5 - (14 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X