Facebook
Chiny plasują się w czołówce światowych producentów półprzewodników, zaraz po Tajwanie, Korei Południowej i Japonii. Przemysł w tej kategorii jest bardzo dobrze rozwinięty w Państwie Środka. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto importować półprzewodniki z Chin, odpowiedź brzmi: jak najbardziej. A co warto o nim wiedzieć? O tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Jak wspomnieliśmy we wstępie, Chiny są jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Choć nie plasują się na pierwszym miejscu na tej liście, gromadzone rokrocznie dane prognozują, że do 2030 r. Państwo Środka wyjdzie na prowadzenie i będzie odpowiadało za ¼ światowej produkcji półprzewodników. W związku z tym import półprzewodników z Chin będzie utrzymywał tendencję wzrostową.
W Chinach funkcjonują trzy bardzo duże przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji półprzewodników i są to: SMIC, HiSilicon oraz JCET. Warto również dodać, że SMIC to największy kontraktowy producent półprzewodników oraz piąty co do wielkości na świecie.
Jeśli planujesz import półprzewodników z Chin, zwróć szczególną uwagę na to, gdzie znajdują się największe ośrodki, które zajmują się ich produkcją. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć sprawdzonych producentów, z którymi z pewnością nawiążesz długofalową współpracę. Otóż największe zagłębie produkcyjne zlokalizowane jest w Shenzhen. Poza tym głównym ośrodkiem, warte uwagi są także następujące lokalizacje specjalizujące się w produkcji półprzewodników: Chengdu, Chongqing, Dalian, Hangzhou, Hefei, Kanton, Pekin, Suzhou, Nankin, Wuxi, Szanghaj, Wuhan, Xi’an oraz Xiamen.
Zanim zdecydujesz się na import półprzewodników czy też jakichkolwiek innych towarów z Chin, koniecznie zapoznaj się ze stawkami celnymi produktów, które chcesz sprowadzać do Polski, by zweryfikować, czy wysokość cła nie wpłynie znacząco na koszt całkowity. Wszystkie aktualne stawki celne znajdziesz w Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR). Jest to systemem klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce.
Poniżej znajdziesz kilka przykładowych towarów z kategorii elektronicznych układów scalonych wraz z ich stawkami celnymi:
By półprzewodniki mogły zostać dopuszczone do użytku i sprzedaży na rynku polskim, muszą spełnić określone wymagania. Poza krajowymi aktami prawnymi, musisz zwrócić uwagę także na prawo unijne. Jakie są w takim razie obowiązki importera w przypadku sprowadzania półprzewodników z Chin? Podpowiadamy!
Jeśli importujesz półprzewodniki z Chin do Polski, pamiętaj przede wszystkim o tym, że muszą być one zgodne z dyrektywą RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances). Wymaga ona, aby producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego stosowali w minimalnych ilościach – określonych w przepisach prawa – substancje, takie jak m.in.: ołów, rtęć czy kadm.
W przypadku półprzewodników dozwolone jest jednak zastosowanie zwolnień z ograniczeń nakładanych przez RoHS. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:
Bezpośredni związek z dyrektywą RoHS ma także oznaczenie CE oraz deklaracja zgodności. Otóż deklaracja zgodności jest to dokument wystawiany przez producenta wyrobu, który stwierdza jego zgodność z wymaganiami zasadniczymi właściwych dyrektyw UE. Wyrób ten przed wystawieniem przez producenta deklaracji zgodności powinien być poddany procedurze oceny zgodności i – jeśli wynika to z odrębnych przepisów – uzyskać właściwe certyfikaty. Na wyrobie posiadającym deklarację zgodności producent umieszcza oznaczenie CE.
Współczesny import z Chin wykorzystuje kilka metod transportowania towarów na duże odległości. Królem jest spedycja morska, która obsługuje niemal trzy czwarte operacji transportowych na świecie. Wyjaśnijmy zatem pojęcia takie jak spedycja, fracht morski, tankowiec czy pełnokontenerowy transport morski.
Rynek medyczny w Chinach rozwija się bardzo prężnie. W związku z tym sprzęt medyczny produkowany jest w Państwie Środka na naprawdę olbrzymią skalę. Produkowany jest głównie we wschodnich oraz południowych rejonach Chin. Firmy wytwarzające sprzęt medyczny bardzo duży nacisk kładą na to, by powstawał on pod okiem doświadczonej kadry oraz przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. Z tego względu import sprzętu medycznego z Chin cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością. Co najczęściej sprowadza się z Państwa Środka? Dowiesz się z naszego artykułu.
Import kamerek i akcesoriów do GoPro z Chin do Polski cieszy się ogromną popularnością od dobrych kilku lat. Z czego to wynika? Przede wszystkim ma to związek z bardzo konkurencyjnymi cenami oraz świetną jakością, której trudno cokolwiek zarzucić.
Na forach internetowych można znaleźć mnóstwo wątków dotyczących importu materiałów budowlanych z Chin. Jedni użytkownicy pytają, co warto importować, inni zaś – w oparciu o swoje doświadczenie – radzą, jak ugryźć ten temat i o czym należy pamiętać. To właśnie pokazuje, że zainteresowanie tematem importu towarów budowlanych ciągle rośnie, dlatego bez wątpienia warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.