Import z Chin półprzewodników

12 sierpnia 2022
5/5 - (2 votes)
Import z Chin półprzewodników

Chiny plasują się w czołówce światowych producentów półprzewodników, zaraz po Tajwanie, Korei Południowej i Japonii. Przemysł w tej kategorii jest bardzo dobrze rozwinięty w Państwie Środka. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto importować półprzewodniki z Chin, odpowiedź brzmi: jak najbardziej. A co warto o nim wiedzieć? O tym przeczytasz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

  1. Chiny – jeden z największych producentów półprzewodników na świecie
  2. Gdzie odbywa się produkcja półprzewodników w Chinach?
  3. Import półprzewodników z Chin a stawki celne
  4. Import z Chin półprzewodników – poznaj obowiązki importera

 

Chiny – jeden z największych producentów półprzewodników na świecie

Jak wspomnieliśmy we wstępie, Chiny są jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Choć nie plasują się na pierwszym miejscu na tej liście, gromadzone rokrocznie dane prognozują, że do 2030 r. Państwo Środka wyjdzie na prowadzenie i będzie odpowiadało za ¼ światowej produkcji półprzewodników. W związku z tym import półprzewodników z Chin będzie utrzymywał tendencję wzrostową.

Gdzie odbywa się produkcja półprzewodników w Chinach?

W Chinach funkcjonują trzy bardzo duże przedsiębiorstwa, które specjalizują się w produkcji półprzewodników i są to: SMIC, HiSilicon oraz JCET. Warto również dodać, że SMIC to największy kontraktowy producent półprzewodników oraz piąty co do wielkości na świecie.

Jeśli planujesz import półprzewodników z Chin, zwróć szczególną uwagę na to, gdzie znajdują się największe ośrodki, które zajmują się ich produkcją. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć sprawdzonych producentów, z którymi z pewnością nawiążesz długofalową współpracę. Otóż największe zagłębie produkcyjne zlokalizowane jest w Shenzhen. Poza tym głównym ośrodkiem, warte uwagi są także następujące lokalizacje specjalizujące się w produkcji półprzewodników: Chengdu, Chongqing, Dalian, Hangzhou, Hefei, Kanton, Pekin, Suzhou, Nankin, Wuxi, Szanghaj, Wuhan, Xi’an oraz Xiamen.

Import półprzewodników z Chin a stawki celne

Zanim zdecydujesz się na import półprzewodników czy też jakichkolwiek innych towarów z Chin, koniecznie zapoznaj się ze stawkami celnymi produktów, które chcesz sprowadzać do Polski, by zweryfikować, czy wysokość cła nie wpłynie znacząco na koszt całkowity. Wszystkie aktualne stawki celne znajdziesz w Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR). Jest to systemem klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych towarów z kategorii elektronicznych układów scalonych wraz z ich stawkami celnymi:

  • pamięci MCO – 0%
  • procesory i sterowniki, nawet połączone z pamięciami, przetwornikami, układami logicznymi, wzmacniaczami, zegarami i układami czasowymi lub innymi układami – wielokomponentowe układy scalone MCO – 0%
  • wzmacniacze MCO – 0%

Import z Chin półprzewodników – poznaj obowiązki importera

By półprzewodniki mogły zostać dopuszczone do użytku i sprzedaży na rynku polskim, muszą spełnić określone wymagania. Poza krajowymi aktami prawnymi, musisz zwrócić uwagę także na prawo unijne. Jakie są w takim razie obowiązki importera w przypadku sprowadzania półprzewodników z Chin? Podpowiadamy!

  1. Dyrektywa RoHS

Jeśli importujesz półprzewodniki z Chin do Polski, pamiętaj przede wszystkim o tym, że muszą być one zgodne z dyrektywą RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances). Wymaga ona, aby producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego stosowali w minimalnych ilościach – określonych w przepisach prawa – substancje, takie jak m.in.: ołów, rtęć czy kadm.

W przypadku półprzewodników dozwolone jest jednak zastosowanie zwolnień z ograniczeń nakładanych przez RoHS. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

  • komponenty elektryczne i elektroniczne zawierające ołów w szkle lub ceramice innej niż ceramika dielektryczna w kondensatorach,
  • ołów w stopach lutowniczych o wysokiej temperaturze topnienia,
  • stop miedzi zawierający do 4 % ołowiu masowo,
  • ołów w stopach lutowniczych służących do zakończenia trwałego połączenia elektrycznego pomiędzy urządzeniem półprzewodnikowym a nośnikiem w ramach obwodów scalonych typu flip-chip, gdzie zastosowanie ma co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
    • indywidualna struktura półprzewodnikowa o wielkości 300 mm2 lub większa wykonana w dowolnej technologii wytwarzania,
    • technologia wytwarzania półprzewodników 90 nm lub większych,
    • zespoły spiętrzonych struktur półprzewodnikowych, gdzie struktura półprzewodnikowa ma wielkość 300 mm2 lub większą, lub przekładki krzemowe o wielkości 300 mm2 lub większej.
  1. Oznaczenie CE i deklaracja zgodności

Bezpośredni związek z dyrektywą RoHS ma także oznaczenie CE oraz deklaracja zgodności. Otóż deklaracja zgodności jest to dokument wystawiany przez producenta wyrobu, który stwierdza jego zgodność z wymaganiami zasadniczymi właściwych dyrektyw UE. Wyrób ten przed wystawieniem przez producenta deklaracji zgodności powinien być poddany procedurze oceny zgodności i – jeśli wynika to z odrębnych przepisów – uzyskać właściwe certyfikaty. Na wyrobie posiadającym deklarację zgodności producent umieszcza oznaczenie CE.

  1. Inne dyrektywy, którym mogą podlegać półprzewodniki:
  • 2006/42/WE (w sprawie maszyn, zmieniająca dyrektywę 95/16/WE)
  • 2009/125/WE (ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią)
  • 2012/19/UE (w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego)
  • 2014/30/UE (w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do kompatybilności elektromagnetycznej)
  • 2014/34/UE (w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do urządzeń i systemów ochronnych przeznaczonych do użytku w atmosferze potencjalnie wybuchowej)
  • 2014/35/UE (w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do udostępniania na rynku sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia)
  • 2014/53/UE (w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylająca dyrektywę 1999/5/WE)
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (2 votes)
Facebook