Import z Chin na zamówienie – etapy i pełna procedura importu

06 września 2019
2.7/5 - (168 votes)
Import z Chin na zamówienie – etapy i pełna procedura importu

Jeśli zastanawiasz się, jak przebiega proces importu z Chin na zamówienie, na jakie etapy się dzieli oraz jakie dokumenty należy dostarczyć, zapraszamy do lektury. W poniższym artykule staramy się odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania, które dotyczą najważniejszych kwestii związanych z transportem towarów z Chin do Polski. 

Od czego zacząć import z Chin na zamówienie? 

Kiedy podejmiesz decyzję o tym, jakie towary chcesz sprowadzać, możesz śmiało zacząć szukać odpowiedniego producenta. Zacznij od stworzenia bazy kilku, a nawet kilkunastu najlepszych i sprawdź, który z nich oferuje warunki, odpowiadające w pełni Twoim potrzebom. Podczas swoich poszukiwań skup się na takich aspektach, jak ceny, minimalna wartość zamówienia, certyfikaty, warunki techniczne oraz opcje dostawy towarów. Niezbędnym etapem podczas wyboru dostawcy z Chin jest sprawdzenie go również od strony prawnej. Można to zrobić na chińskich stronach rządowych.  

Wizytacja fabryki w Chinach – czy to konieczne? 

Niektóre osoby, zanim rozpoczną import z Chin na zamówienie, decydują się na odwiedzenie chińskiej fabryki, by na własne oczy przekonać się, jak przebiega produkcja i ustalić szczegółowe warunki współpracy. Co więcej, można wtedy również sprawdzić, jaki certyfikaty posiada firma oraz jak prezentują się produkty pod względem jakości. Samodzielna organizacja takiego wyjazdu nie jest prosta do zrealizowana. Jednak firmy, takie jak nasza, aranżują zarówno wizytacje w chińskich fabrykach, jak również samodzielnie zajmują się sprawdzaniem przedsiębiorstw dla swoich klientów. Warto skorzystać z takiej opcji, ponieważ pośrednicy w imporcie towarów mają ogromną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakimi aspektami kierować się podczas wyboru producenta. W takiej sytuacji to właśnie oni przesyłają do Ciebie próbki towarów, jak i cały raport z wizyty. 

Podpisanie umowy i proces produkcji

Podpisanie umowy i proces produkcji 

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z konkretnym producentem, następuje podpisanie umowy. By mogła rozpocząć się produkcja, konieczne jest wpłacenie zaliczki, która wynosi od 10% do 50% wartości zamówienia. Po jej opłaceniu firma z Chin podejmuje się produkcji towaru dla Ciebie. W trakcie tego procesu zostaną Ci wysłane próbki towarów, byś również wtedy miał pewność, że realizacja przebiega prawidłowo. Jeśli potwierdzisz, że chcesz kontynuować produkcję, musisz wpłacić pozostałą część kwoty zamówienia. Teraz pozostaje tylko oczekiwać na dostawę towarów. Najszybszym środkiem transportu towarów jest samolot, zaraz po nim pociąg, a na końcu statek, który jest również najtańszą opcją. 

Procedury obowiązujące podczas importu z Chin na zamówienie 

Wszystkie produkty, które są sprowadzane spoza Unii Europejskiej, muszą przejść odprawę celną. Nie inaczej jest w kwestii importu towarów z Chin do Polski. Podczas tego procesu, na podstawie wartości zamówienia, zostaje wyliczony podatek VAT oraz cło. Do odprawy celnej niezbędny jest także szereg dokumentów. Bez nich towary zostaną z powrotem odesłane do Chin.  

Wśród dokumentów musi znaleźć się: 

  • Faktura, która będzie zawierała dane dostawcy i importera, numer dokumentu oraz datę wystawienia, jak również najważniejsze informacje o produktach, czyli nazwy, ilość, ceny, a także łączną wartość.  Dobrze jest także wcześniej ustalić, w jakim języku ma być wystawiona faktura. Ta w języku angielskim będzie z całą pewnością znacznie łatwiejsza do przetłumaczenia.  
  • List załadowczy
  • Certyfikat CE – obowiązuje on zwykle przy produktach elektrycznych oraz elektronice.  
  • Świadectwo pochodzenia (nie obowiązuje w każdym przypadku). 
Procedury obowiazujace podczas importu z Chin na zamowienie

Podczas odprawy celnej wystawia się także dokument PZC (Poświadczenie Zgłoszenia Celnego) lub SAD (Jednolity Dokument Administracyjny), który jest podstawą do księgowania. Warto również pamiętać, że każdy importer, który sprowadza towary z zagranicy, powinien posiadać numer EORI, nadawany przez urząd celny. Więcej na jego temat pisaliśmy w artykule – Numer EORI – co to jest i jak wygląda?.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
2.7/5 - (168 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X