Facebook
Data ujęcia importu w księdze przychodów i rozchodów to temat, który może budzić wątpliwości wśród importerów z Chin. Dlatego dziś wyjaśniam, jak wygląda księgowanie w KPiR 2020 w przypadku importowania towarów do Polski z Chin.
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sprowadzają towar z zagranicy, aby później odsprzedać go w Polsce. Coraz częściej jest to między innymi import z Chin, co może rodzić pewne wątpliwości odnośnie prawidłowego rozliczenia z polskim urzędem skarbowym. Tu normalna jest sytuacja, że na zamówiony i opłacony towar czekamy często wiele tygodni. Niekiedy wcześniej niż towar dostajemy FV. W takiej sytuacji powstaje pytanie: Kiedy ująć import towarów w KPiR? Czy w dacie otrzymania faktury, czy dopiero samego towaru?
Aby dowiedzieć się, kiedy należy zaksięgować import towarów z Chin w KPiR, najlepiej sięgnąć do źródła – czyli do przepisów. Interesuje nas tu szczególnie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Znajdziemy tam m.in. § 17 ust. 1, w którym ów Rozporządzenie o KPiR jasno wskazuje, że co do zasady:
„Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi (…) niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży”.
Ponadto jest jeszcze § 16 ust. 2. On dodaje, że jeśli towar został dostarczony do zakładu lub wprowadzony w obrót przed otrzymaniem FV, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego towaru handlowego i dokonać zapisu w księdze na jego podstawie.
Zgodnie ze wspomnianym Rozporządzeniem w opisie towaru w KPiR jako importer musisz podać imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, a także ilość, rodzaj, cenę jednostkową oraz wartość towaru. Należy wstawić też datę zakupu (zgodnie z tą na fakturze) i podpisać nazwiskiem importera. Zapis należy przechowywać jako odrębny dowód zakupu, a informacje w nim zawarte muszą pokrywać się z tymi na fakturze.Trzeba też pamiętać, aby w kolumnie „Data zdarzenia gospodarczego” wpisać datę wystawienia faktury handlowej, a w kolumnie „Uwagi” adnotację, w której wyjaśnimy przyczynę braku chronologii (najpierw faktura, później towar).
Dodajmy jeszcze, że przepisy mogą zwolnić podatnika z konieczności przygotowania takiego opisu. Kiedy? W sytuacji, gdy zakup udokumentowany jest specyfikacją dostawcy, a ów specyfikacja spełnia wymogi określone dla tego opisu.
A zatem import z Chin należy ująć w KPiR dopiero w momencie otrzymania towaru, nie zaś w dacie otrzymania samej faktury od producenta/dostawcy. Z kolei nie zapominajmy, że koszt importowanego towaru należy podać zgodnie z tym, co jest napisane na fakturze handlowej. Jeśli zaistnieje różnica w stosunku do wartości towaru podanej na FV, można ją skorygować poprzez adnotacji w księdze. Trzeba jej dokonać w dniu otrzymania faktury od dostawcy z Chin.
Towar z Chin do Polski może dotrzeć na kilka sposobów. Samolotem, statkiem handlowym lub pociągiem. Najpopularniejszą metodą jest przywożenie towarów drogą morską, lecz transport kolejowy z Chin staje się coraz częściej wybieraną alternatywą. Dlatego dzisiaj opisuję jego wady i zalety.
W dobie rosnącej konkurencji na rynku maszyn rolniczych Fullbax stawia pytanie, które wielu rolników zastanawia: czy warto sprowadzać chińskie ciągniki? Z jednej strony atrakcyjne cenowo, z drugiej obarczone stereotypami o wątpliwej jakości. W niniejszym artykule wspólnie się nad tym zastanowimy! Spis treści: Korzyści płynące ze sprowadzenia ciągnika z Chin Jak wygląda cały proces? Kwestie kosztów...
EX Works Incoterms 2020 oznacza, że to sprzedający dostarcza towary do miejsca docelowego, wskazanego przez kupującego (w wyznaczonym czasie).
Wraz ze wzrostem znaczenia Chin na arenie światowej, coraz więcej osób planuje nawiązać współpracę biznesową z azjatyckim partnerem. Jak podjąć współpracę z chińską hurtownią?