Facebook
Data ujęcia importu w księdze przychodów i rozchodów to temat, który może budzić wątpliwości wśród importerów z Chin. Dlatego dziś wyjaśniam, jak wygląda księgowanie w KPiR 2020 w przypadku importowania towarów do Polski z Chin.
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej sprowadzają towar z zagranicy, aby później odsprzedać go w Polsce. Coraz częściej jest to między innymi import z Chin, co może rodzić pewne wątpliwości odnośnie prawidłowego rozliczenia z polskim urzędem skarbowym. Tu normalna jest sytuacja, że na zamówiony i opłacony towar czekamy często wiele tygodni. Niekiedy wcześniej niż towar dostajemy FV. W takiej sytuacji powstaje pytanie: Kiedy ująć import towarów w KPiR? Czy w dacie otrzymania faktury, czy dopiero samego towaru?
Aby dowiedzieć się, kiedy należy zaksięgować import towarów z Chin w KPiR, najlepiej sięgnąć do źródła – czyli do przepisów. Interesuje nas tu szczególnie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Znajdziemy tam m.in. § 17 ust. 1, w którym ów Rozporządzenie o KPiR jasno wskazuje, że co do zasady:
„Zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi (…) niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży”.
Ponadto jest jeszcze § 16 ust. 2. On dodaje, że jeśli towar został dostarczony do zakładu lub wprowadzony w obrót przed otrzymaniem FV, należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego towaru handlowego i dokonać zapisu w księdze na jego podstawie.
Zgodnie ze wspomnianym Rozporządzeniem w opisie towaru w KPiR jako importer musisz podać imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy, a także ilość, rodzaj, cenę jednostkową oraz wartość towaru. Należy wstawić też datę zakupu (zgodnie z tą na fakturze) i podpisać nazwiskiem importera. Zapis należy przechowywać jako odrębny dowód zakupu, a informacje w nim zawarte muszą pokrywać się z tymi na fakturze.Trzeba też pamiętać, aby w kolumnie „Data zdarzenia gospodarczego” wpisać datę wystawienia faktury handlowej, a w kolumnie „Uwagi” adnotację, w której wyjaśnimy przyczynę braku chronologii (najpierw faktura, później towar).
Dodajmy jeszcze, że przepisy mogą zwolnić podatnika z konieczności przygotowania takiego opisu. Kiedy? W sytuacji, gdy zakup udokumentowany jest specyfikacją dostawcy, a ów specyfikacja spełnia wymogi określone dla tego opisu.
A zatem import z Chin należy ująć w KPiR dopiero w momencie otrzymania towaru, nie zaś w dacie otrzymania samej faktury od producenta/dostawcy. Z kolei nie zapominajmy, że koszt importowanego towaru należy podać zgodnie z tym, co jest napisane na fakturze handlowej. Jeśli zaistnieje różnica w stosunku do wartości towaru podanej na FV, można ją skorygować poprzez adnotacji w księdze. Trzeba jej dokonać w dniu otrzymania faktury od dostawcy z Chin.
Planujesz założenie firmy w Chinach? Pomyśl o Hongkongu. To region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej i jedno z najbogatszych miast w Państwie Środka. Niegdyś był kolonią brytyjską, dzisiaj jest pod rządami Chin. Hongkong uznaje się za jedno z najprężniej działających ośrodków finansowych na świecie, który systematycznie rozwija się pod względem gospodarczym. Może pochwalić się największym portem,...
LEGO oficjalnie rozpoczęło działalność dystrybucyjną w Chinach w 1993 roku, otwierając sklep o powierzchni 20 metrów kwadratowych w Pekinie.
Polscy przedsiębiorcy od lat importują artykuły szklane z Chin. Co ciekawe, zainteresowanie tego rodzaju wyrobami wciąż rośnie. Z czego to wynika?
One Stop Shop (OSS) to procedura unijna, umożliwiająca podatnikom, którzy świadczą usługi lub dokonują dostaw na rzecz konsumentów w UE, składanie deklaracji i płacenie VAT w jednym państwie członkowskim, czyli w tzw. państwie identyfikacji.