Import toreb i torebek z Chin

16 marca 2023
5/5 - (1 vote)
Import toreb i torebek z Chin

W ostatnich latach import toreb i torebek z Chin stał się bardzo popularny na całym świecie. Z jednej strony jest to związane z coraz większym zapotrzebowaniem na modne i tanie akcesoria, a z drugiej z rosnącą ilością firm, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność, oferując klientom coraz to nowsze i modniejsze modele toreb. Jeśli planujesz import toreb i torebek z Chin, mamy dla Ciebie garść niezbędnych informacji. Z tego artykułu dowiesz się, jakie stawki celne obowiązują na tego typu towary, gdzie znajdują się fabryki specjalizujące się w produkcji toreb i torebek oraz jakie obowiązki ma importer, chcący sprowadzić je do Polski. Zapraszamy do lektury!

 

Spis treści:

 1. Torby i torebki z Chin a stawki celne
 2. Produkcja toreb i torebek w Chinach – gdzie szukać sprawdzonych producentów?
 3. Import toreb i torebek z Chin – wymagania względem importera

 

Torby i torebki z Chin a stawki celne

Planując import z Chin toreb i torebek, a także chińskiej odzieży, butów i wszystkich innych towarów, koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi na nie stawkami celnymi. Cło z Chin może mieć bowiem bardzo różną wysokość, a niekiedy jest tak wysokie, że import po prostu przestaje się opłacać. Jeśli chcesz poznać aktualne stawki celne na interesujące Cię produkty, bez względu na to, czy są to torby, torebki, chińskie ubrania, buty czy biżuteria, skorzystaj z jednego z dwóch systemów: ISZTAR lub TARIC.

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych pozycji z systemu ISZTAR wraz ze stawkami celnymi i kodami nomenklatury:

 • Torebki, nawet z paskiem na ramię, włączając te bez uchwytu z zewnętrzną powierzchnią ze skóry wyprawionej lub skóry wtórnej wykonane ręcznie – 3% (kod nomenklatury: 4202 21 00 10)
 • Torby podróżne, kosmetyczki, plecaki i torby sportowe z zewnętrzną powierzchnią ze skóry wyprawionej lub skóry wtórnej wykonane ręcznie – 3% (kod nomenklatury: 4202 91 10 10)
 • Torby podróżne, kosmetyczki, plecaki i torby sportowe z folii z tworzywa sztucznego – 9,7% (kod nomenklatury: 4202 92 11 00)
 • Torby podróżne, kosmetyczki, plecaki i torby sportowe z materiałów włókienniczych – 2,7% (kod nomenklatury: 4202 92 91 10)
 • Ręcznie wykonane skórzane teczki, aktówki, tornistry – 3% (kod nomenklatury: 4202 11 10 10)
 • Torebki, nawet z paskiem na ramię, włączając te bez uchwytu z materiałów włókienniczych – 3,7% (kod nomenklatury: 4202 22 90 90)

Produkcja toreb i torebek w Chinach – gdzie szukać sprawdzonych producentów?

W Chinach funkcjonuje wiele fabryk zajmujących się produkcją toreb i torebek, dlatego też warto wiedzieć, gdzie faktycznie najlepiej jest się udać, by znaleźć sprawdzonych i rzetelnych producentów. Podróżując do Chin w celach biznesowych dobrze jest zatrzymać się przede wszystkim w południowo-wschodniej prowincji Guangdong, a w szczególności w Pekinie, Szanghaju, Kantonie, Dongguan i Shenzhen oraz w położonej nieopodal prowincji Fujian w miastach Quanzhou i Xiamen.

Import toreb i torebek z Chin – wymagania względem importera

 • Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) – kontrola przewozowa dla torebek, butów, portfeli, pasków do spodni wykonanych ze skór węży, krokodyli, waranów itp.
 • Wymagania regulacyjne dotyczą m.in. oznaczeń, jakie muszą znaleźć się na etykietach toreb i torebek sprzedawanych na terenie UE. Przepisy te nakładają na producentów obowiązek oznaczenia towarów informacjami dotyczącymi m.in. składu materiałowego, sposobu prania czy pochodzenia produktu. Oznaczenia te muszą być zgodne z unijnymi normami i przepisami.
 • Ważne jest również spełnienie wymagań dyrektywy REACH, regulującej stosowanie substancji chemicznych w produktach. Dyrektywa ta określa m.in. listę substancji ograniczonych i zakazanych oraz obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka dla każdego produktu.
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X