Facebook
Fotowoltaika to branża, która rozwija się niezwykle dynamicznie na całym świecie. Liderem pod względem produkcji komponentów do instalacji fotowoltaicznych są Chiny. Czy zatem jest to opłacalny pomysł na biznes? Jakie warunki techniczne muszą spełnić ogniwa i modułu solarne? O tym w dzisiejszym wpisie.
Jak donosi portal fotowoltaikaonline.pl. wśród 10 producentów paneli słonecznych o największych mocach przerobowych 8 pochodzi z Chin. Popularni producenci to między innymi firmy JA Solar, GCL System czy Trina Solar. Obecnie Chińczycy odpowiadają za ponad połowę światowej produkcji, a mimo to nie zwalniają.
Co ciekawe jeszcze do 2018 roku import paneli fotowoltaicznych z Chin do Polski i innych krajów Unii nie był zbyt popularny. Wiązało się to z obłożeniem tych instalacji cłem antydopingowych, które miało zapobiegać zalewaniu unijnego rynku tańszymi urządzeniami z Azji. Jednak we wrześniu 2018 roku cło antydopingowe zostało zniesione, między innymi ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na tę technologię. Od tego czasu ceny ogniw i modułów fotowoltaicznych produkcji chińskiej mocno spadły, czyniąc je tym samym atrakcyjnym towarem eksportowym. Według EnergeyTrend, firmy cytowanej przez portal systemy-fotowoltaika.pl, cena modułów monokrystalicznych obniżyła się w tym czasie o 19,8%, natomiast cena modułów w technologii polikrystalicznej aż o 25, 5%.
Czy zatem opłaca się sprowadzanie paneli słonecznych z Państwa Środka? Zdecydowanie tak. Zniesienia cła antydopingowego to jeden z powodów, jednak urządzenia do instalacji fotowoltaicznych zostały w międzyczasie objęte niską stawką VAT 8%. Ponadto w krajach Unii funkcjonują liczne programy oferujące dopłaty do paneli słonecznych. Na przykład Polacy instalujący panele fotowoltaiczne z Chin czy innych krajów w swoich domach mogą skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć koszt zakupu urządzeń od podatku dochodowego. Kwota ta może sięgać maksymalnie ponad 50 tys. złotych. Ponadto od 2019 roku mikroinstalacje fotowoltaiczne objęte są stawką VAT 8%, zarówno w przypadku instalacji montowanych na dachu, jak i poza obszarem budynku. Dotyczy to instalacji o mocy do 50 kW.
W przypadku importu z Chin wiele osób obawia się, iż kupując urządzenia produkcji chińskiej kupią przysłowiowy bubel albo że będą mieli problem z serwisem pozakupowym. Dlatego chcę po raz kolejny podkreślić, że towary z Chin mogą odznaczać się zarówno wysoką, jak i niską jakością. A jakość tę odzwierciedla cena. Popularność produktów z Chin wynika jednak z faktu, że za tę samą wysoką czy średnią jakość możemy zapłacić stosunkowo mniej, niż w przypadku kupowania takich samych produktów od producentów z Europy czy USA. To jednak od nas zależy, czy zainwestujemy w coś lepszego, czy w coś taniego, co może okazać się nietrafionym zakupem.
Panele fotowoltaiczne z Chin mogą być jak najbardziej opłacalną inwestycją. Chińscy producenci oferują ogromny wachlarz produktów w różnych przedziałach cenowych, co pozwala wybrać swoją grupę docelową. Przed decyzją o sprowadzeniu paneli solarnych od konkretnego producenta można bez problemu znaleźć wiarygodne opinie w Internecie, szczególnie na zagranicznych serwisach. Istotna jest także prawidłowa instalacja paneli, o czym trzeba informować konsekwentnie klientów.
Obecnie funkcjonuje zerowa stawka celna na import paneli fotowoltaicznych z Państwa Środka. Można ją znaleźć korzystają z bazy ISZTAR, kod grupy produktów to 8541 40 90 00. Czyli „Światłoczułe elementy półprzewodnikowe, włączając fotoogniwa, nawet zmontowane w moduły lub tworzące panele; diody elektroluminescencyjne (LED)”. Cło 0% obejmuje zatem ogniwa fotoelektryczne (fotowoltaiczne) zamontowane w moduły lub wykonane w panelach.
Przed sprowadzeniem urządzeń trzeba także upewnić się, że spełniają unijne wymagania dla elementów stosowanych w budownictwie. Poza certyfikatem zgodności CE chodzi o obowiązkową normę PN-EN 1090-1 dla konstrukcji stalowych i aluminiowych. Ponieważ zaś na panele fotowoltaiczne z Chin składają się dwa systemy elementów (oddzielnie dla panelu oraz dla układu zasilania), trzeba upewnić się, że wszystkie spełniają europejskie normy i mogą być dopuszczone do obrotu na terenie Unii.
Najpopularniejszą metodą transportu w przypadku importu towarów z Chin do Polski jest transport drogą morską. Przede wszystkim ze względu na bardzo przystępne ceny, a także stosunkowo krótki czas transportu w porównaniu do przewozu towarów pociągiem. Warto również dodać, że statki umożliwiają transport nawet bardzo dużych ładunków, w tym również ładunków niebezpiecznych.
Spis treści (kliknij aby szybko przejść): Ile wynosi cło na produkty z Chin? Jakie jest cło na import z Chin? Jaki jest VAT? Jak sprawdzić stawki celne? Jak obliczyć cło z Chin? Jak odszukać stawkę celną towaru? Cło z Chin – taryfy celne aktualne na 2022 r Import z Chin bez cła Jakie opłaty obowiązują...
W 2020 roku w związku z pandemią zdecydowana większość wydarzeń targowych przeznaczonych dla różnych branż nie odbyła się. Organizatorzy ratowali się przeniesieniem terminów, bądź wersjami online targów. Z różnym skutkiem. Czy w roku 2021 imprezy targowe w Chinach odbędą się w tradycyjnej, stacjonarnej formule?
Chiny to jeden z największych producentów tkanin na świecie, a także ich czołowy eksporter. Od lat chińskie tkaniny cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem importerów, przede wszystkim ze względu na ich świetną jakość, a także przystępne ceny.