Szukając towaru do sprowadzania z Chin, warto zainteresować się ceramiką. Chiny są absolutnym liderem w produkcji ceramiki, w porównaniu do innych krajów. Statystyki pokazują, iż Państwo Środka wytwarza około 70% ogólnej produkcji ceramiki na świecie. W dalszej części artykułu przedstawimy podstawowe fakty na temat importu ceramiki oraz zalety tego przedsięwzięcia.
Gdzie są produkowane naczynia ceramiczne?
Ceramika jest produkowana w wielu miastach w Chinach, między innymi w Chaozhou, Shenzhen, czy Kanton. Na uwagę szczególnie zasługuje miasto Jingdezhen, które bardzo często jest nazywane stolicą porcelany. W fabrykach są produkowane wszelkie wyroby porcelanowe, jakie tylko można sobie wyobrazić. Od baniek ogniowych, po ozdoby i naczynia do picia herbaty.
Ceramika z Chin – targi branżowe
W Państwie Środka co roku odbywa się wiele targów, gdzie każda osoba może znaleźć nowych partnerów biznesowych i poznać produkty z pierwszej ręki. Takie targi są świetną opcją, jeżeli chcesz upewnić się co do jakości zamawianego towaru lub poszukać nowego dostawcy. Przykładowo na China (Shenzhen) International Tea Industry Expo znajdziesz gigantyczny wybór dostawców herbat oraz wszelkich przyrządów do ich zaparzania. Warto zainteresować się również Canton Fair – China Export And Import Fair. Targi w Chinach są skierowane również do osób poszukujących porcelany.
Ceramika sprowadzana z Chin – jakie standardy obowiązują?
Przed rozpoczęciem importu, absolutnie niezbędne jest sprawdzenie jakie certyfikaty zgodności są wymagane do obrotu naczyniami ceramicznymi z Chin w Unii Europejskiej. Przede wszystkim wyroby ceramiczne przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą spełniać wymagania Dyrektywy 2005/31/WE. Kolejnym dokumentem z którym musi zgadzać się nasza ceramika jest Rozporządzenie nr 1935/2004. Naczynia ceramiczne z Chin muszą być zgadzać z wszystkimi przepisami, inaczej nie zostaną wpuszczone na rynek europejski.
Ceramika z Chin – cło i kod ISZTAR.
Do poniżej przedstawionych rodzajów ceramik trzeba dodać również cło antydumpingowe. Zostały ustalone kilka lat temu ze względu na obawy przed stłumieniem europejskiej branży ceramicznej tanimi wyrobami z Chin. Zależnie od rodzaju ceramiki, cło może wynosić od około 13% do ponad 23%.
- Naczynia stołowe i naczynia kuchenne z ceramiki zwykłej (6912 00 21 11) – 5%
- Naczynia stołowe i naczynia kuchenne z kamionki (6912 00 23 10) – 5,5%
- Naczynia stołowe i naczynia kuchenne z ceramiki porowatej lub szlachetnej (6912 00 25 10) – 9%
- Inne naczynia stołowe i naczynia kuchenne z ceramiki (6911 10 00 90) – 12%
- Narzędzia kuchenne używane do cięcia, mielenia, tarcia, krojenia, skrobania i obierania z ceramiki (6911 10 00 10) – 12%