Facebook
Kosmetyki z Chin i produkty higieny osobistej mogą być bardzo opłacalnym pomysłem na biznes. Jednocześnie branża ta jest dość trudna, ponieważ importowane produkty kosmetyczne wymagają spełnienia szeregu warunków formalnych.
Chiny są trzecim największym światowym producentem kosmetyków. Import kosmetyków z Chin do Europy i USA to praktyka, która jest częścią modelu biznesowego wielu koncernów kosmetycznych. W Chinach swoje wyroby produkują np. L’Oreal, Procter & Gamble, Mary Kay czy Shiseido Group. Jednocześnie wiele mniejszych firm zleca produkcję w Chinach, która jest tańsza, a zarazem spełnia wymogi bezpieczeństwa i jakości obowiązujące w Unii.
Chiński przemysł kosmetyczny mocno się zmienił na przestrzeni ostatnich 20 lat. Istnieje wiele wewnętrznych instytucji, które mocno pilnują, aby na rynek trafiały tylko przetestowane produkty kosmetyczne. Ponadto Chiny zapowiedziały, że w tym roku zrezygnują z obowiązkowego testowania kosmetyków na zwierzętach, co niestety jest w Chinach powszechną praktyką. Co istotne testy nie będą obowiązkowe, ale nie będą też zakazane. Wpływ ma na to zarówno międzynarodowa presji, jak i polityka Unii, która w 2013 jednoznacznie zabroniła wprowadzania do obrotu kosmetyków, które w całości lub w części były testowane na zwierzętach.
Z Państwa środka sprowadzać można bardzo wiele kategorii i typów produktów z szeroko pojętej branży beauty. Mogą to być kosmetyki z Chin do pielęgnacji włosów (szampony, odżywki, maski, farby do włosów), a także kosmetyki do makijażu (tusze do rzęs, pomadki, róże do policzków, pudry sypkie, podkłady i fluidy, rozświetlacze, palety ceni do powiek, bronzery, błyszczyki, kredki do oczu i ust itd.). Oddzielną kategorią stanowią lakiery do paznokci, zmywacze, odżywki do paznokci itd. Z Chin można sprowadzać także produkty do pielęgnacji cery, czyli kremy, toniki, mleczka, płyny micelarne, serum do twarzy i wiele innych. Inną kategorią są urządzenia stanowiące wyposażenie salonów kosmetycznych czy fryzjerskich (lampy UV, lasery), które podpadają pod kategorią urządzeń elektronicznych.
Po wyborze kategorii produktów pora wybrać dostawcę. To pierwszy schodek, o który może potknąć się przedsiębiorca planujący import kosmetyków z Chin. Z powodu przepisów regulujących dopuszczenie kosmetyków do użytku w krajach Unii Europejskie, wybierając dostawcę z Chin trzeba zwrócić uwagę czy jego wyroby posiadają odpowiednie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Należy zgromadzić listę wszystkich wymogów, które kosmetyki muszą spełnić, aby móc je w ogóle w Polsce sprzedać. Sprowadzenie kosmetyków, które Unia uznaje za niebezpieczne mogłoby skończyć się konfiskatą towaru, a nawet karami pieniężnymi. Pamiętajmy bowiem, że w przypadku kosmetyków importowanych za konkretny produkt kosmetyczny wprowadzany do obrotu odpowiedzialny jest importer. Nie mówiąc już o tym, że nieprzetestowany skład pomógłby spowodować zagrożenie zdrowa lub życia konsumentów. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze wybrać dostawcę.
W ostatnich latach widać wyraźne wzrost liczby marek oferujących kosmetyki, zarówno pielęgnacyjne, jak i tzw. kolorowe kosmetyki do makijażu. Rośnie także moda na kosmetyki azjatyckie, zwłaszcza z Japonii czy Korei. To szansa dla polskich eksporterów, jednak także pewne ryzyko. Import kosmetyków z Chin wymaga bowiem od nas szczególnej ostrożności i dopilnowania wielu kwestii formalnych.
Zacznijmy od tego, że bardzo ważne jest to, co w świetle prawa jest kosmetykiem. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (We) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych kosmetykiem jest „każda substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”. W praktyce daje to bardzo szeroki wachlarz produktów, które podpadają pod regulacje prawne dla produktów kosmetycznych.
Należy mieć świadomość, że import kosmetyków z Chin do krajów wchodzących w skład Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej muszą spełniać wymogi określone we wspomnianym rozporządzeniu z 2009 r. Przede wszystkim dla każdego produktu kosmetycznego importowanego z Chin do krajów UE importer musi przedstawić Raport Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego. Składa się on z dwóch części (A i B), w których importer prezentuje dane na temat bezpieczeństwa kosmetyku i ocenę tego bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje, które muszę znaleźć się w Raporcie zawiera następny akapit.
Kolejną sprawą jest obowiązek zarejestrowania produktu w portalu Cosmetic Products Notification Portal (CPNP). Jest to baza, w której gromadzone są informacje na temat wszystkich kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych wprowadzanych do obiegu na obszarze Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. W zgłoszeniu kosmetyku należy podać informacje takie jak nazwa produktu, dane dystrybutora, producenta i importera, datę udostępnienia na rynku i wprowadzenia do obrotu, recepturę ramową, dane osoby odpowiedzialnej (jeśli importer/producent wyznaczają swojego przedstawiciela w UE), a także wykaz substancji szkodliwych CMR.
Sprowadzając kosmetyki z Chin i wprowadzając je do obrotu na terenie krajów UE należy zadbać o bardzo staranne oznakowanie opakowania. Zarówno zewnętrznego, jak i właściwego. Informacje na etykietach muszą być nieusuwalne, łatwe do odczytania i widoczne. Jakie dane muszą znaleźć się na etykiecie kosmetyków z Chin? Przede wszystkim imię i nazwisko lub dane zarejestrowanej firmy oraz adres osoby odpowiedzialnej. Ponadto nazwa kraju pochodzenia, data ważności (z małymi wyjątkami, o czym mówi rozdz. VI, art. 19, pkt. C Rozporządzenia), ilość produktu w opakowaniu i oczywiście jego skład. Można także umieścić informacje dotyczące nietestowania produktów na zwierzętach oraz spełnienie wymogów środowiskowych obowiązujących w Unii.
Aktualne stawki celne na kosmetyki z Chin znajdziecie między innymi w bazie ISZTAR. Kosmetyki i środki do pielęgnacji znajdują się w sekcji VI („Produkty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych”), które dalej dzielą się na rozdziały, np. rozdział 33 – „Olejki eteryczne i rezinoidy; preparaty perfumeryjne, kosmetyczne lub toaletowe”. Przykładowe stawki celne na kosmetyki z Chin:
Jak widać na wiele kosmetyków nie obowiązuje żadne cło, co sprawia, że import kosmetyków z Chin staje się bardziej opłacalny. Jednocześnie należy pamiętać, że niektóre produkty z tej grupy podlegają tzw. podatkowi akcyzowemu. Głównie dlatego, że do produkcji części z nich wykorzystywany jest alkohol etylowy objęty w Polsce akcyzą. Aby móc zostać zwolnionym z akcyzy na kosmetyki, alkohol wykorzystywany do jego produkcji trzeba skazić (aby nie był to czysty alkohol), co jednak wiąże się ze zwiększoną ilość obowiązków formalnych, które musi spełnić producent. Trzeba jednak wiedzieć, że ze względu na czynniki jakościowe i właściwości użytkowe często nie da się zastosować do produkcji kosmetyków alkoholu skażonego całkowicie, a wiec takiego zwolnionego z akcyzy. Tutaj producenci często posiłkują się skażeniem częściowym, tak aby kosmetyk zachował swoje właściwości, ale jednocześnie aby zapach alkoholu był w nim niewyczuwalny.
Planując import kosmetyków z Chin dobrze jest nawiązać kontakty biznesowe podczas targów w Chinach. Targi Beauty w Chinach to cykliczne, branżowe imprezy, na których wystawiają się najlepsi krajowi producenci kosmetyków i środków do pielęgnacji twarzy, ciała i paznokci. Co najważniejsze z reguły dostawcy ci są sprawdzeni, a ich dotychczasowe kontrakty z europejskimi importerami można zweryfikować, gdyż na pewno sami się nimi pochwalą. Znanymi imprezami targowymi, gdzie można poznać producentów z branży beauty i poznać kosmetyki z Chin są np.:
Pulsoksymetry to urządzenia, na które popyt wzrósł nagle w 2020 roku. Do tej chwili jest on stosunkowo wysoki. Od początku pandemii importerzy sprowadzali je przede wszystkim z Chin i do 2022 roku się to nie zmieniło.
W przypadku importu z Chin większych partii drukarek 3D, warto skorzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się transportem i odprawą celno-skarbową.
Elektronika stoi na szczycie produktów najczęściej importowanych z Chin. Z roku na rok sprowadza się jej coraz więcej i dotyczy to zarówno małych, jak również dużych przedsiębiorców. To wciąż doskonały sposób na zarobienie pieniędzy. Towary z Chin wyróżniają się bowiem dobrą ceną w połączeniu ze świetną jakością.
Cło na towary z Chin to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę podczas importu produktów do Polski. Każdy z nich ma bowiem przyporządkowaną nieco inną taryfę celną. Niektóre są nawet zwolnione z cła. Dowiedz się, jakie to towary. Zapraszamy do lektury!