Import klimatyzatorów z Chin – najważniejsze wymagania, stawki celne, zagłębia produkcyjne

26 stycznia 2022
4.5/5 - (2 votes)
Import klimatyzatorów z Chin – najważniejsze wymagania, stawki celne, zagłębia produkcyjne

Klimatyzatory z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej montujemy je w swoich domach i mieszkaniach ze względu na naprawdę wysokie temperatury, jakie towarzyszą nam w letnich miesiącach. Ponieważ popyt na klimatyzatory nieustannie się zwiększa, branża staje się coraz bardziej konkurencyjna. Jeśli szukasz niedrogich, a zarazem wydajnych i niezawodnych klimatyzatorów, może warto rozważyć import z Chin?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Zagłębia produkcyjne, czyli gdzie najlepiej szukać klimatyzatorów w Chinach
  2. Stawki celne na klimatyzatory z Chin
  3. Jakie wymagania muszą spełniać klimatyzatory importowane z Chin?
  4. Import klimatyzatorów z Chin – co warto wiedzieć?

 

Zagłębia produkcyjne, czyli gdzie najlepiej szukać klimatyzatorów w Chinach

Istnieje kilka prowincji, specjalizujących się w produkcji klimatyzatorów w Chinach. Najpopularniejszą jest oczywiście Guangdong, czyli najliczniej zaludniona prowincja w Państwie Środka, w której swoją siedzibę mają największe fabryki, także wiele fabryk produkujących klimatyzatory. Wizytówką tej prowincji, a także całych Chin są słynne Targi Kantońskie. Poza Guangdong warto również zwrócić uwagę na prowincję Anhui, Henan, Jiangsu, Shandong oraz Zhejiang.

Stawki celne na klimatyzatory z Chin

Jeśli planujesz import jakichkolwiek produktów, czy to import klimatyzatorów z Chin czy też import pomp ciepła z Chin, musisz pamiętać, że każdy z nich objęty jest opłatą celną. By poznać aktualne stawki celne, skorzystaj z systemu ISZTAR, który prowadzony jest przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej.

Odszukasz tam nie tylko dane dotyczące towarów oraz taryf celnych obowiązujących na terenie Polski, ale sprawdzisz także nomenklaturę towarową, odnajdziesz informacje o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, stawkach podatku VAT czy obowiązujących akcyz. Dane dotyczące klimatyzatorów znajdują się w sekcji XVI, kategorii 84 i podkategorii 8415.

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych stawek celnych na klimatyzatory z Chin:

  • klimatyzatory w rodzaju przeznaczonych do zamocowania do okna, ściany, sufitu lub podłogi, samodzielne lub w systemach złożonych z oddzielnych części (system typu „split”) – 2,2%,

  • klimatyzatory w rodzaju stosowanych dla ludzi w pojazdach silnikowych – 2,7%,

  • klimatyzatory w systemach złożonych z oddzielnych części (typu „split”) – 2,5%.

Jakie wymagania muszą spełniać klimatyzatory importowane z Chin?

W przypadku importu z Chin klimatyzatorów konieczne jest spełnienie określonych wymagań, by można było wprowadzić te towary na rynek polski. Kluczową kwestią jest uzyskanie numeru EORI, który nadawany jest podmiotom gospodarczym wprowadzającym do obrotu w Unii Europejskiej m.in. towary z Chin. Ponadto bardzo istotna jest także deklaracja właściwości użytkowych, certyfikat zgodności CE, oznakowanie budowlane oraz deklaracja zgodności WE. Oprócz tego konieczne jest składanie corocznych sprawozdań do Bazy Danych Sprawozdań w zakresie F-GAZÓW (Fluorowanych Gazów Cieplarnianych) i SZWO (Substancji Zubożających Warstwę Ozonową).

Import klimatyzatorów z Chin – co warto wiedzieć?

Import z Chin krok po kroku w przypadku klimatyzatorów jest procesem dosyć złożonym. Wymaga odpowiednich dokumentów oraz zezwoleń, które czynią go bezpiecznym i legalnym, a także umożliwiającym późniejszą sprzedaż i użytkowanie urządzeń. Mimo wszystko import klimatyzatorów z Chin jest dochodowy. Stawki celne nie są bowiem wysokie, a wręcz stosunkowo niskie. Ponadto konkurencyjność w stosunku do klimatyzatorów produkowanych na terenie Europy pozwala osiągnąć naprawdę zadowalające korzyści finansowe!

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.5/5 - (2 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X