Facebook
Klimatyzatory z roku na rok zyskują na popularności. Coraz chętniej montujemy je w swoich domach i mieszkaniach ze względu na naprawdę wysokie temperatury, jakie towarzyszą nam w letnich miesiącach. Ponieważ popyt na klimatyzatory nieustannie się zwiększa, branża staje się coraz bardziej konkurencyjna. Jeśli szukasz niedrogich, a zarazem wydajnych i niezawodnych klimatyzatorów, może warto rozważyć import z Chin?
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Istnieje kilka prowincji, specjalizujących się w produkcji klimatyzatorów w Chinach. Najpopularniejszą jest oczywiście Guangdong, czyli najliczniej zaludniona prowincja w Państwie Środka, w której swoją siedzibę mają największe fabryki, także wiele fabryk produkujących klimatyzatory. Wizytówką tej prowincji, a także całych Chin są słynne Targi Kantońskie. Poza Guangdong warto również zwrócić uwagę na prowincję Anhui, Henan, Jiangsu, Shandong oraz Zhejiang.
Jeśli planujesz import jakichkolwiek produktów, czy to import klimatyzatorów z Chin czy też import pomp ciepła z Chin, musisz pamiętać, że każdy z nich objęty jest opłatą celną. By poznać aktualne stawki celne, skorzystaj z systemu ISZTAR, który prowadzony jest przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej.
Odszukasz tam nie tylko dane dotyczące towarów oraz taryf celnych obowiązujących na terenie Polski, ale sprawdzisz także nomenklaturę towarową, odnajdziesz informacje o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, stawkach podatku VAT czy obowiązujących akcyz. Dane dotyczące klimatyzatorów znajdują się w sekcji XVI, kategorii 84 i podkategorii 8415.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych stawek celnych na klimatyzatory z Chin:
klimatyzatory w rodzaju przeznaczonych do zamocowania do okna, ściany, sufitu lub podłogi, samodzielne lub w systemach złożonych z oddzielnych części (system typu „split”) – 2,2%,
klimatyzatory w rodzaju stosowanych dla ludzi w pojazdach silnikowych – 2,7%,
klimatyzatory w systemach złożonych z oddzielnych części (typu „split”) – 2,5%.
W przypadku importu z Chin klimatyzatorów konieczne jest spełnienie określonych wymagań, by można było wprowadzić te towary na rynek polski. Kluczową kwestią jest uzyskanie numeru EORI, który nadawany jest podmiotom gospodarczym wprowadzającym do obrotu w Unii Europejskiej m.in. towary z Chin. Ponadto bardzo istotna jest także deklaracja właściwości użytkowych, certyfikat zgodności CE, oznakowanie budowlane oraz deklaracja zgodności WE. Oprócz tego konieczne jest składanie corocznych sprawozdań do Bazy Danych Sprawozdań w zakresie F-GAZÓW (Fluorowanych Gazów Cieplarnianych) i SZWO (Substancji Zubożających Warstwę Ozonową).
Import z Chin krok po kroku w przypadku klimatyzatorów jest procesem dosyć złożonym. Wymaga odpowiednich dokumentów oraz zezwoleń, które czynią go bezpiecznym i legalnym, a także umożliwiającym późniejszą sprzedaż i użytkowanie urządzeń. Mimo wszystko import klimatyzatorów z Chin jest dochodowy. Stawki celne nie są bowiem wysokie, a wręcz stosunkowo niskie. Ponadto konkurencyjność w stosunku do klimatyzatorów produkowanych na terenie Europy pozwala osiągnąć naprawdę zadowalające korzyści finansowe!
Uczestnictwo w targach w Chinach w 2022 roku w znacznej większości będzie możliwe za pośrednictwem kanałów online. Targi w wersji internetowej pozwalają na szczegółowe zapoznanie się z ofertami chińskich przedsiębiorców bez konieczności wychodzenia z domu.
Transport towarów samolotem odbywa się przede wszystkim za pomocą kontenerów oraz palet lotniczych. To wygodne i niezwykle funkcjonalne rozwiązania, które są w stanie zmieścić bardzo wiele ładunków w jedną całość. Co więcej, zmniejszają liczbę jednostek do załadowania, oszczędzają mnóstwo czasu, a dodatkowo pozwolą zapobiec opóźnieniom.
Jesteś początkującym importerem z Chin? Sprawdź, jak dobrze przygotować wytyczne do zlecenia, a także na co zwrócić szczególną uwagę. Z naszego artykułu dowiesz się, jak ważna jest specyfikacja i jak ogromny ma wpływ na wycenę towaru oraz poznasz konkretne wskazówki, którymi warto kierować się, zamawiając towar z Chin. Zapraszamy do lektury! Jak przygotować zapytanie do...
Współczesny import z Chin wykorzystuje kilka metod transportowania towarów na duże odległości. Królem jest spedycja morska, która obsługuje niemal trzy czwarte operacji transportowych na świecie. Wyjaśnijmy zatem pojęcia takie jak spedycja, fracht morski, tankowiec czy pełnokontenerowy transport morski.