Import e-papierosów z Chin

14 grudnia 2022
3/5 - (2 votes)
Import e-papierosów z Chin

Szacuje się, że około 90% światowej produkcji e-papierosów odbywa się w Chinach. Nic dziwnego, w końcu to właśnie chiński farmaceuta Hon Lik wpadł na pomysł wykorzystania ultradźwięków do wyparowania strumienia płynnej nikotyny pod ciśnieniem i opatentował to rozwiązanie w 2003 roku. Z kolei w 2005 roku e-papierosy pojawiły się także w Europie. Jak przebiega import z Chin e-papierosów? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy!

 

Spis treści:

  1. Gdzie odbywa się produkcja e-papierosów w Chinach?
  2. Stawki celne na e-papierosy z Chin
  3. Co warto wiedzieć, decydując się na import e-papierosów z Chin?

 

Gdzie odbywa się produkcja e-papierosów w Chinach?

Prowincją, w której zlokalizowanych jest najwięcej fabryk, zajmujących się produkcją e-papierosów w Chinach jest bez wątpienia południowo-wschodnia prowincja Guangdong. To właśnie tam znajdują się miasta, takie jak Shenzhen, Dongguan, Kanton czy Huizhou, w których od lat wytwarza się najwięcej papierosów elektronicznych w całym Państwie Środka.

Stawki celne na e-papierosy z Chin

Informacje na temat aktualnej stawki celnej na papierosy elektroniczne w systemie ISZTAR znajdziesz w sekcji XVI – „Maszyny i urządzenia mechaniczne; sprzęt elektryczny; ich części; urządzenia do rejestracji i odtwarzania dźwięku, urządzenia telewizyjne do rejestracji i odtwarzania obrazu i dźwięku oraz części i wyposażenie dodatkowe do tych artykułów”. Wyszukasz je pod hasłem: „Papierosy elektroniczne i podobne osobiste elektryczne urządzenia do waporyzacji”. Ich kod nomenklatury to: 8543 40 00 00, zaś stawka celna wynosi: 3,7%.

Decydując się na import z Chin e-papierosów, musisz pamiętać, że specjalne płyny do papierosów elektronicznych podlegają opodatkowaniu akcyzą, która w Polsce jest równa 0,55 zł za 1 ml. Oznacza to, że akcyza za litr płynu do e-papierosów wynosi 550 zł.

Co warto wiedzieć, decydując się na import e-papierosów z Chin?

  • Należy pamiętać, że e-papierosy muszą posiadać oznakowanie CE (potwierdzające posiadanie certyfikatu CE) oraz znak WEEE, ponieważ traktowane są one jako sprzęt elektroniczny.

  • Decydując się na import e-papierosów z Chin, ma się obowiązek gromadzenia, przechowywania oraz przekazywania Inspektorowi ds. Substancji Chemicznych danych na temat podejrzewanego i niepożądanego wpływu na zdrowie ludzkie, jakie mogły spowodować elektroniczne papierosy.
  • Obowiązkiem importera jest oznaczanie płynów do e-papierosów banderolą, która potwierdza uiszczenie podatku akcyzowego.
  • Sprowadzając e-papierosy do określonego państwa, importer ma obowiązek zapoznać się z przepisami krajowi, które regulują kwestie importu oraz sprzedaży papierosów elektronicznych oraz w sposób bardzo precyzyjny ich przestrzegać.
  • W przypadku importu chińskich e-papierosów do Polski, a także innych krajów Unii Europejskiej, należy w szczególności zwrócić uwagę na przepisy określające proces wytwarzania oraz wprowadzania do obrotu elektronicznych papierosów, które zawarte są w dyrektywie tytoniowej (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów).
UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
3/5 - (2 votes)
Facebook