Facebook
Szacuje się, że około 90% światowej produkcji e-papierosów odbywa się w Chinach. Nic dziwnego, w końcu to właśnie chiński farmaceuta Hon Lik wpadł na pomysł wykorzystania ultradźwięków do wyparowania strumienia płynnej nikotyny pod ciśnieniem i opatentował to rozwiązanie w 2003 roku. Z kolei w 2005 roku e-papierosy pojawiły się także w Europie. Jak przebiega import z Chin e-papierosów? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy!
Spis treści:
Prowincją, w której zlokalizowanych jest najwięcej fabryk, zajmujących się produkcją e-papierosów w Chinach jest bez wątpienia południowo-wschodnia prowincja Guangdong. To właśnie tam znajdują się miasta, takie jak Shenzhen, Dongguan, Kanton czy Huizhou, w których od lat wytwarza się najwięcej papierosów elektronicznych w całym Państwie Środka.
Informacje na temat aktualnej stawki celnej na papierosy elektroniczne w systemie ISZTAR znajdziesz w sekcji XVI – „Maszyny i urządzenia mechaniczne; sprzęt elektryczny; ich części; urządzenia do rejestracji i odtwarzania dźwięku, urządzenia telewizyjne do rejestracji i odtwarzania obrazu i dźwięku oraz części i wyposażenie dodatkowe do tych artykułów”. Wyszukasz je pod hasłem: „Papierosy elektroniczne i podobne osobiste elektryczne urządzenia do waporyzacji”. Ich kod nomenklatury to: 8543 40 00 00, zaś stawka celna wynosi: 3,7%.
Decydując się na import z Chin e-papierosów, musisz pamiętać, że specjalne płyny do papierosów elektronicznych podlegają opodatkowaniu akcyzą, która w Polsce jest równa 0,55 zł za 1 ml. Oznacza to, że akcyza za litr płynu do e-papierosów wynosi 550 zł.
Należy pamiętać, że e-papierosy muszą posiadać oznakowanie CE (potwierdzające posiadanie certyfikatu CE) oraz deklarację zgodności UE (potwierdzające, że produkt spełnia wymagania dyrektyw i rozporządzeń “Nowego Podejścia”) oraz znak przekreślonego kosza (WEEE), ponieważ traktowane są one jako sprzęt elektroniczny.
Wielu importerów wcale nie zaczynało od szukania pomocników. Często mówili „Dam sobie radę sam i nie będę nikomu dodatkowo płacił, trzeba ciąć koszty”. Jednak po jakimś czasie natknęli się na problemy różnej maści. A wtedy odzywali się do nas. Sprawdź, w czym pośrednik w imporcie z Chin może być pomocny. Spis treści (kliknij aby...
Incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu aktualizowane są co 10 lat. Oznacza to, że w ubiegłym roku weszły w życie nowe przepisy – Incoterms 2020. Zasady wymiany towarów określają obowiązki oraz koszty, jakie ponosi sprzedawca oraz kupujący. Reguły handlu międzynarodowego dzielą się na kilka kategorii, a jedną z nich jest zasada DAP.
Chiny plasują się w czołówce światowych producentów półprzewodników, zaraz po Tajwanie, Korei Południowej i Japonii. Przemysł w tej kategorii jest bardzo dobrze rozwinięty w Państwie Środka. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto importować półprzewodniki z Chin, odpowiedź brzmi: jak najbardziej.
Współczesny import z Chin wykorzystuje kilka metod transportowania towarów na duże odległości. Królem jest spedycja morska, która obsługuje niemal trzy czwarte operacji transportowych na świecie. Wyjaśnijmy zatem pojęcia takie jak spedycja, fracht morski, tankowiec czy pełnokontenerowy transport morski.