Import artykułów szklanych z Chin

23 listopada 2021
5/5 - (3 votes)
Import artykułów szklanych z Chin

 

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Stawki celne na artykuły szklane z Chin
  2. Gdzie szukać artykułów szklanych w Chinach? Poznaj zagłębia produkcyjne
  3. Import artykułów szklanych z Chin – o czym należy pamiętać?

 

Polscy przedsiębiorcy od lat importują artykuły szklane z Chin. Co ciekawe, zainteresowanie tego rodzaju wyrobami wciąż rośnie. Z czego to wynika? Przede wszystkim ma to związek z niskimi cenami szkła oraz bogatą ofertą chińskich producentów. W ostatnich latach szczególny nacisk kładziony jest na import z Chin szklanych artykułów dekoracyjnych, a także tych przeznaczonych do użytku codziennego. Jakie inne artykuły szklane warto sprowadzać z Państwa Środka? Odpowiadamy!

Stawki celne na artykuły szklane z Chin

Jednym z pierwszych kroków, jaki należy wykonać przed ostatecznym podjęciem decyzji o imporcie artykułów szklanych z Chin, a także jakichkolwiek innych towarów, jest sprawdzenie aktualnie stawek celnych, obowiązujących przy imporcie danych produktów. Można je znaleźć w Informacyjnym Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR). Jest to systemem klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów, jak również taryf celnych obowiązujących w Polsce. To bardzo przydatne narzędzie w przypadku importu z Chin do Polski towarów. Produkty z kategorii artykułów szklanych znajdują się w sekcji XIII, w dziale 70.

Oto kilka przykładów artykułów szklanych, które zostały podane wraz ze stawkami celnymi oraz kodami nomenklatury:

  • 7010 90 10 00 – Słoje na przetwory (słoje do sterylizacji) – 5%
  • 7010 90 43 00 – Butelki ze szkła bezbarwnego – 5%
  • 7013 10 00 00 – Dekoracje wnętrz z tworzywa szklano-ceramicznego – 11%
  • 7013 22 90 00 – Kieliszki – 11%
  • 7013 33 19 00 – Szklanki – 11%

Gdzie szukać artykułów szklanych w Chinach? Poznaj zagłębia produkcyjne

Gdzie warto szukać artykułów szklanych w Chinach? Dokąd warto się udać, by znaleźć najlepszego producenta? Otóż prowincje, takie jak Hebei (miasto Qinhuangdao), Jiangsu (miasto Changzhou), Zhejiang (miasta Hangzhou i Wenzhou) i Guangdong (miasto Kanton) to główne zagłębia produkujące artykuły szklane. Co więcej, w Kantonie odbywają się profesjonalne targi przemysłu szklarskiego – China Guangzhou Glasstec Expo oraz największe targi handlowe w Chinach, czyli Canton Fair (China Import and Export Fair), gdzie wśród produktów dekoracyjnych można znaleźć szeroki wybór wyrobów szklanych. To targi, które zainteresują również osoby zajmujące się importem biżuterii z Chin.

Import artykułów szklanych z Chin – o czym należy pamiętać?

W przypadku importu z Chin krok po kroku warto zapoznać się ze wszystkimi kwestiami formalnymi. Dla artykułów szklanych, które będą miały kontakt z żywnością (butelki, szklanki, kieliszki itp.), najważniejszym wymogiem jest spełnienie warunków rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. W ramach tego rozporządzenia artykuły szklane weryfikowane są pod względem zgodności z danym zarządzeniem. Jeśli towary przejdą kontrolę, uzyskują znak zgodności (symbol kieliszka i widelca), który musi być umieszczony na produkcie w widoczny, czytelny i nieusuwalny sposób.

Na etapie sprzedaży detalicznej znak zgodności musi znajdować się na materiałach i wyrobach albo na ich opakowaniu lub na etykietach umieszczonych na materiałach i wyrobach albo na ich opakowaniu lub na wyraźnie widocznej dla nabywców ulotce umieszczonej w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów i wyrobów.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (3 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X