Facebook
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Polscy przedsiębiorcy od lat importują artykuły szklane z Chin. Co ciekawe, zainteresowanie tego rodzaju wyrobami wciąż rośnie. Z czego to wynika? Przede wszystkim ma to związek z niskimi cenami szkła oraz bogatą ofertą chińskich producentów. W ostatnich latach szczególny nacisk kładziony jest na import z Chin szklanych artykułów dekoracyjnych, a także tych przeznaczonych do użytku codziennego. Jakie inne artykuły szklane warto sprowadzać z Państwa Środka? Odpowiadamy!
Jednym z pierwszych kroków, jaki należy wykonać przed ostatecznym podjęciem decyzji o imporcie artykułów szklanych z Chin, a także jakichkolwiek innych towarów, jest sprawdzenie aktualnie stawek celnych, obowiązujących przy imporcie danych produktów. Można je znaleźć w Informacyjnym Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR). Jest to systemem klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, który integruje dane na temat towarów, jak również taryf celnych obowiązujących w Polsce. To bardzo przydatne narzędzie w przypadku importu z Chin do Polski towarów. Produkty z kategorii artykułów szklanych znajdują się w sekcji XIII, w dziale 70.
Oto kilka przykładów artykułów szklanych, które zostały podane wraz ze stawkami celnymi oraz kodami nomenklatury:
Gdzie warto szukać artykułów szklanych w Chinach? Dokąd warto się udać, by znaleźć najlepszego producenta? Otóż prowincje, takie jak Hebei (miasto Qinhuangdao), Jiangsu (miasto Changzhou), Zhejiang (miasta Hangzhou i Wenzhou) i Guangdong (miasto Kanton) to główne zagłębia produkujące artykuły szklane. Co więcej, w Kantonie odbywają się profesjonalne targi przemysłu szklarskiego – China Guangzhou Glasstec Expo oraz największe targi handlowe w Chinach, czyli Canton Fair (China Import and Export Fair), gdzie wśród produktów dekoracyjnych można znaleźć szeroki wybór wyrobów szklanych. To targi, które zainteresują również osoby zajmujące się importem biżuterii z Chin.
W przypadku importu z Chin krok po kroku warto zapoznać się ze wszystkimi kwestiami formalnymi. Dla artykułów szklanych, które będą miały kontakt z żywnością (butelki, szklanki, kieliszki itp.), najważniejszym wymogiem jest spełnienie warunków rozporządzenia (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. W ramach tego rozporządzenia artykuły szklane weryfikowane są pod względem zgodności z danym zarządzeniem. Jeśli towary przejdą kontrolę, uzyskują znak zgodności (symbol kieliszka i widelca), który musi być umieszczony na produkcie w widoczny, czytelny i nieusuwalny sposób.
Na etapie sprzedaży detalicznej znak zgodności musi znajdować się na materiałach i wyrobach albo na ich opakowaniu lub na etykietach umieszczonych na materiałach i wyrobach albo na ich opakowaniu lub na wyraźnie widocznej dla nabywców ulotce umieszczonej w bezpośrednim sąsiedztwie materiałów i wyrobów.
Platforma 1688.com jest bardzo intuicyjna i nawet jeśli nie włączysz tłumaczenia w Google Chrome, możesz poruszać się po nim wzrokowo. Tak, jak dziecko, które nie potrafi czytać, metodą prób i błędów obsługuje telefon komórkowy ;) Wytłumaczymy Ci, jak to zrobić, aby po krótkim czasie poruszać się po tym portalu lepiej niż na Allegro. Zapraszamy!
Import z Chin obejmuje wiele etapów, na które musisz się przygotować rozpoczynając swoją przygodę ze sprowadzaniem towarów z Państwa Środka. Poza znalezieniem odpowiedniego dostawcy, podpisaniem umowy, kontrolą produktów, załadunkiem, dostawą oraz odprawą celną, musisz wybrać także odpowiednią formę płatności. To bardzo ważna kwestia dla bezpieczeństwa całego procesu. Dowiedz się, jakie są najchętniej wybierane metody płatności przy imporcie z Chin.
Spis treści (kliknij aby szybko przejść): Księga przychodów i rozchodów – kiedy sporządzić wpis? Jak zaksięgować import towarów w rejestrze VAT? Ewidencja VAT – co musi się w niej znaleźć? Jednolity Plik Kontrolny a import z Chin Zmiany w ustawie o podatku VAT – od 1 lipca 2020 roku Import towarów z Chin – jak...
Niektórzy importerzy decydują się na odbiór towaru z Chin w innym kraju Unii Europejskiej niż Polska. Często odprawa celna odbywa się na przykład w Niemczech. Dlaczego stosuje się takie rozwiązanie przy imporcie z Chin i czy jest ono opłacalne? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!