Ile kosztuje import z Chin i co wpływa na cenę transportu?

09 sierpnia 2019
4.8/5 - (57 votes)
Ile kosztuje import z Chin i co wpływa na cenę transportu?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

 1. Ile kosztuje import z Chin – podstawowe informacje
 2. Koszt produkcji i koszty dodatkowe
 3. Co wpływa na cenę transportu?
 4. Jak obniżyć koszt importu z Chin?
 5. Import z Chin – koszty transportu

Importowanie towarów z Chin to branża, którą para się coraz większa liczba przedsiębiorców z Polski. Ile kosztuje import z Chin to pytanie, które jako jedno z pierwszych pada w kontekście rozpoczynania przygody z tym biznesem. W dzisiejszym wpisie przybliżam średni koszt przedsięwzięcia oraz wyjaśniam, co wpływa na cenę transportu. 

Ile kosztuje import z Chin – podstawowe informacje

Ostateczna kwota, jaką importer będzie musiał zapłacić za import towarów z Chin do Polski, zależy od wielu różnych czynników. Tak jak w każdym biznesie, tu również liczy się skala przedsięwzięcia, różnica pomiędzy kosztem produkcji a ceną sprzedaży gotowego produkty oraz zwrot z inwestycji, który decyduje o zysku. Na pewno rozważając wysokość kosztów importu z Chin trzeba wziąć po uwagę następujące kwestie:

 • koszt wyprodukowania standardowego towaru, 
 • koszt wyprodukowania towaru na zlecenie, o niestandardowych cechach (OEM/ODM), 
 • koszt załadunku i transportu do Polski, 
 • cło z chin i stawki celne na towary z określonych gatunków, 
 • konieczny podatek VAT z Chin, 
 • koszty konsolidacji i transportu do miejsca docelowego w Polsce, 
 • koszty dodatkowe (ewentualne): tłumaczenie dokumentów, opłaty urzędowe związane np. z wyrobienie certyfikatu CE, rejestracja znaku towarowego w chinach, certyfikat pochodzenia itd. 
 • prowizja dla firmy pośredniczącej. 

Koszt produkcji i koszty dodatkowe

Na pewno gro wydatków stanowią pieniądze, jakie uzyska od nas producent w Chinach za wytworzenie potrzebnego towaru. Aby inwestycja się zwróciła, musimy oszacować, za ile dany towar możemy sprzedać w Polsce i znaleźć producenta, który wyprodukuje go odpowiednio taniej. Przeliczając koszty produkcji na późniejszy zarobek musimy wziąć pod uwagę także opłaty dodatkowe. Wszystko to razem wzięte powinno być na tyle niskie, aby po sprzedaniu towarów nasza firma zarobiła. Koszty produkcji często spadają, jeśli zamawiamy większą ilość towarów. Wtedy fabryka w Chinach jest skłonna obniżyć nam cenę jednostkową. Aby znaleźć taniego, ale solidnego producenta w Chinach trzeba zweryfikować jego uczciwość i legalność działania na chińskich portalach rządowych. O tym, jak wyszukiwać uczciwych i opłacalnych producentów piszę dokładnie we wpisie Producenci z Chin

Wydatki dodatkowe, o których warto wiedzieć i które wpływają na to, ile kosztuje import z Chin to m.in. rejestracja znaku towarowego w Chinach. Tej kwestii poświeciłem osobny wpis, ale chcę tylko przypomnieć najważniejsze informacje. Zarejestrowanie nazwy firmy i logo w Chinach nie jest obowiązkowe, ale często konieczne. Uchroni to importera przed problemami związanymi z prawem do znaku towarowego. Jeśli nie zadbamy o rejestrację, a ktoś inny zarejestruje nasz znak, stracimy możliwość importowania towarów pod naszym własnym szyldem. Koszt rejestracji jest różny. Fullbax robi to średnio o połowę taniej niż inne agencje – 2.000 zł za całość. W tej cenie macie ochronę znaku na 10 lat i przesłane wszystkie dokumenty do Polski. Na szczęście jest to opłata jednorazowa, którą należy tylko odnawiać co 10 lat. 

Co wplywa na cene importu z chin

Co wpływa na cenę transportu?

Dużą częścią tego, ile kosztuje import z Chin stanowi koszt transportu. Na cenę dostarczenia towarów do Polski z Chin wpływają wymiary kontenera (objętość), wartość i rodzaj towarów i typ transportu. Obecnie funkcjonują trzy rodzaje transportu, które są najczęściej wykorzystywane przy sprowadzaniu towarów z Chin do Polski. To transport kolejowy, transport morski oraz transport lotniczy. Transport kolejowy z Chin do Polski jest tańszy niż lotniczy, ale droższy niż morski. Podroż towarów trwa nim ok. 10-19 dni, jest więc znacznie szybsza niż np. transport morski kontenerów z Chin, który trwa aż 35-40 dni.  

Na pewno najbardziej popularnym sposobem transportu jest transport morski. Pomimo długiej drogi, jaką muszą przebyć kontenery wyładowane naszymi towarami, jest zdecydowanie najtańszy. Zapewnia więc najwyższy stopień opłacalności. Oczywiście o ile nasz zarobek nie zależy od tego, jak szybko towar dotrze do Polski. Jeśli jednak zależy nam na czasie, a jednocześnie sprowadzamy stosunkowo niewielką ilość towarów, najlepszy jest transport lotniczy, czy inaczej: kurier lotniczy. Tutaj towar z Chin dociera do nas w przeciągu kilku dni do tygodnia. Jest to także najbezpieczniejsza forma przewożenie towarów luksusowych, o dużej wartości.  

Zasada jest więc taka: jeśli sprowadzasz dużą ilość niedrogiego towaru, a czas nie jest istotnym czynnikiem – wybierz transport morski. Jeśli zależy Ci na szybkim i ekstremalnie bezpiecznym transporcie do Polski, a przy tym nie sprowadzasz ogromnej ilości dóbr – wybierz transport lotniczy z Chin. Przybliżone stawki za transport towarów drogą morską i lotniczą znajdziecie w formie tabelki we wpisie Transport morski i lotniczy – wady i zalety. Do ceny zawsze należy też doliczyć prowizję dla agencji spedycyjnej lub bezpośrednio dla armatora.  

Jak obniżyć koszt importu z Chin?

Ostatecznie na to, ile kosztuje import z Chin, wpływa jak już pisałem masa rzeczy. Niektóre procedury, zwłaszcza celno-skarbowe, bywają dość skomplikowane i łatwo popełnić błąd, który będzie skutkował karami finansowymi. Podobnie trzeba być ostrożnym wybierając producentów z Chin. Łatwo się naciąć i zostać oszukanym, o ile brakuje nam doświadczenie w wyszukiwanie dostawców. Początkowi importerzy z Chin mogą łatwo uniknąć strat finansowych zlecają import z Chin od A do Z agencji pośredniczącej, która ma doświadczenie w organizacji takich przedsięwzięć. Za swoją pracę agencja pobiera prowizję. Jest to zazwyczaj jakiś niewielki procent wartości zamówienia. W skali całego kosztu jest to niewiele, ale pomaga uniknąć wielu problemów, a przede wszystkim – strat finansowych. 

Jak obnizyc koszt importu z Chin

Jako początkujący w tym biznesie prawdopodobnie natkniesz się na jakieś problemy na początku. Brak doświadczenia niestety ma swoją cenę. Lepiej zlecić wszystko dobrej agencji, która załatwi sprawę od A do Z. Z usług pośrednictwa korzystają zresztą nie tylko początkujący importerzy, ale także duże firmy, które zajmują się sprowadzanie z Chin od lat. Dobrzy importerzy z Chin zajmą się najtrudniejszą robotą, a Ty nie wychodząc z domu będziesz mógł skupić się na czerpaniu zysków z inwestycji. 

Import z Chin – koszty transportu

Stawki za transport towarów z Chin do Polski są zmienne. Nawet kilka razy w ciągu roku można zauważyć podwyżki oraz obniżki kosztów transportu. Najczęściej związane są one ze zmieniającymi się porami roku. Oprócz tego koszty transportu są zależne od wymiarów oraz wagi towaru. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług firmy pośredniczącej w imporcie towarów z Chin do Polski, na samym początku współpracy otrzymasz wstępną wycenę na podstawie bieżących stawek. Musisz mieć natomiast świadomość, że prawdopodobnie zmieni się ona w trakcie całego procesu (ze względu na wspomniane wcześniej kwestie), jednak z całą pewnością nie będzie to duża zmiana.

Koszty transportu w dużej mierze zależą również od tego, czy będzie to transport pełnokontenerowy czy też niepełnokontenerowy, czyli tzw. drobnica (LCL). Do każdego zamówienia dopasowuje się odpowiednią metodę transportu, uzależnioną od wielkości ładunku, a także od tego, jak szybko ma on dotrzeć do miejsca docelowego. Pełne kontenery 20” oraz 40” zazwyczaj transportuje się droga morską, zaś ładunki niepełnokontenerowe przesyła się koleją w transportach łączonych, tzw. LCL. Kolej jest zdecydowanie najpopularniejszym środkiem transportu ze względu wysoki poziom bezpieczeństwa. Kolej jest także szybsza niż statek, a koszty transportu są bardzo podobne do transportu niepełnokontenerowego morskiego.

Warto również dodać, że towary powinny być ubezpieczone na czas przesyłu ich z Chin do Polski, a więc do ceny transportu należy doliczyć koszty ubezpieczenia. Najczęściej jego cena wynosi ok. 0,2% wartości towaru.

Podejmując temat kosztów transportu w imporcie towarów z Chin, nie można nie wspomnieć również o kosztach lokalnych. Jeśli towar jest w Polsce, należy opłacić koszty lokalne. W przypadku kontenerów morskim, bez względu na to, czy jest to kontener wielkości 20” czy 40”, jest to ok. 800 zł. Niezbędne jest również poniesienie kosztów odprawy (ok. 200 zł) oraz kosztów dostawy towarów pod wskazany adres w Polsce, która kosztuje ok. 4,5-5 zł za kilometr (licząc od portu w Gdańsku). W tym przypadku dostawa kontenera 20” i 40” również mocno się nie różni (licząc w jedną stronę od Gdańska).

Z kolei w transporcie kolejowym nie ma już żadnych kosztów lokalnych. Płaci się wyłącznie za odprawę celną oraz transport w Polsce. Transport niepełnokontenerowy, który najczęściej odbywa się koleją, również nie przewiduje żadnych kosztów lokalnych. Płaci się tylko za odprawę celną i dostawę w Polsce.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.8/5 - (57 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X