Gotowe pomniki granitowe z Chin

20 kwietnia 2022
4.5/5 - (2 votes)
Gotowe pomniki granitowe z Chin

Import gotowych pomników granitowych z Chin cieszy się zaskakująco dużą popularnością. Nie jest to związane wyłącznie z niskimi cenami, ale także wysoką jakością surowca. Co więcej, dostawy do Polski realizowane są niezależnie od gabarytów, dzięki czemu z tego rozwiązania mogę skorzystać zarówno klienci realizujący indywidualne, jak i hurtowe zamówienia.

 

Spis treści:

  1. Pomniki granitowe – zagłębia produkcyjne w Chinach
  2. Import pomników granitowych z Chin – najważniejsze informacje
  3. Stawki celne na pomniki granitowe z Chin

 

Pomniki granitowe – zagłębia produkcyjne w Chinach

Największym ośrodkiem zajmującym się produkcją granitu oraz pomników granitowych w Chinach jest miasto Xiamen, które znajduje się w prowincji Fujian. Co ciekawe, ma ono własny port lotniczy, z którego towary wysyłane są na cały świat. Warto również dodać, że właśnie w Xiamen rokrocznie organizowane są Międzynarodowe Targi Kamienia (China Xiamen International Stone Fair). Ponadto za ośrodki, które słyną z produkcji pomników granitowych uznaje się Foshan w prowincji Guangdong, Qingdao w prowincji Shandong oraz Quanzhou we wspomnianej już prowincji Fujian.

Import pomników granitowych z Chin – najważniejsze informacje

Pomniki granitowe importowane z Chin w głównej mierze wykonywane są według wzorów zaproponowanych przez producentów. Jest ich zazwyczaj około 20-30 i spośród nich klient może wybrać ten, który spełnia jego oczekiwania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by producenci w Chinach wykonali pomnik według projektu dostarczonego przez klienta. Warto natomiast pamiętać, że w takim przypadku koszt wykonania pomnika będzie nieco wyższy. By mieć pewność, że zamówienie zostanie zrealizowane według konkretnych wytycznych i oczekiwań, klienci często zlecają zewnętrznej firmie audyt fabryki w Chinach. Dzięki temu mają pewność, że cały proces produkcyjny przebiega zgodnie z planem.

Jak wspominaliśmy na początku, z ofert chińskich producentów korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i firmy, które zamawiają pomniki granitowe na sprzedaż. Ponieważ są one wysyłane kontenerami, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń gabarytowych. Dla klientów, którzy zamawiają pojedyncze sztuki pomników, najlepszym rozwiązaniem będzie ładunek niepełnokontenerowy (LCL), zaś w przypadku większych zamówień warto skorzystać z opcji ładunków pełnokontenerowych (FCL).

Na zamówiony pomnik granitowy czeka się około 2,5-3 miesięcy. Import z Chin krok po kroku zajmuje bowiem trochę czasu. By nie uległ on wydłużeniu, warto złożyć zamówienie do końca listopada, ponieważ w lutym w Państwie Środka przypada ważne święto, jakim jest Księżycowy Nowy Rok. W tym czasie produkcja w Chinach jest wstrzymana na około miesiąc, stąd też trzeba liczyć się z opóźnieniami w wysyłce pomników granitowych.

Stawki celne na pomniki granitowe z Chin

Towar, które importowane są z Chin do Polski, obłożone są cłem, które oblicza się m.in. na postawie wysokości stawki celnej. Gdzie najlepiej szukać aktualnych danych dotyczących stawek celnych? Przede wszystkim w Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej ISZTAR. Jest to systemem klasyfikacji celnej prowadzony przez Służbę Celną RP, integrujący dane na temat towarów i taryf celnych obowiązujących w Polsce.

Jeśli chodzi o stawki celne związane z pomnikami granitowymi, należy szukać ich w sekcji XIII (Wyroby z kamieni, gipsu, cementu, azbestu, miki i podobnych materiałów; wyroby ceramiczne; szkło i wyroby ze szkła), a dokładniej w dziale 68 (Wyroby z kamieni, gipsu, cementu, azbestu, miki i podobnych materiałów).

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych wyrobów z granitu wraz ze stawkami celnymi i kodami CN:

  • Wyroby z rzeźbionego granitu pokrytego motywami dekoracyjnymi, zarówno metodą reliefu wklęsłego, jak i płaskorzeźby, takimi jak liście, girlandy, chimery wykonane w sposób bardziej staranny niż ozdoby objęte poprzedzającymi podpozycjami – stawka celna: 1,7% – kod CN: 6802 93 90

  • Granit polerowany, zdobiony lub inaczej obrobiony, ale nierzeźbiony, o masie netto 10 kg lub większej – stawka celna: 0% – kod CN: 6802 93 10 00

  • Obrobione kamienie pomnikowe lub budowlane z granitu – stawka celna: 1,7% – kod CN: 6802 23 00 00

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
4.5/5 - (2 votes)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X