Co to jest MOQ?

20 stycznia 2022
5/5 - (1 vote)
Co to jest MOQ?

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. MOQ – co to oznacza?
  2. Co wpływa na MOQ?
  3. MOQ – kompromis między importerem a dostawcą

 

Ile towarów należy zamówić, aby producent w Chinach zrealizował zamówienie? Mówi nam o tym MOQ. Minimalna wartość zamówienia, bo o nią właśnie chodzi, jest często dla przedsiębiorców w Polsce przeszkodą w imporcie z Chin. Stąd też, by nie narażać się na duże ryzyko, warto już na samym początku wybrać takiego dostawcę, który oferuje korzystne dla obu stron warunki dotyczące MOQ.

MOQ – co to oznacza?

MOQ (ang. Minimum Order Quantity) oznacza minimalną ilość towarów, jaką należy zamówić, by zlecenie mogło zostać zrealizowane przez producenta. Informacje na temat MOQ najczęściej podawane są na platformach e-handlu, takich jak chociażby Alibaba. Co ważne, jeśli informacja o minimalnej wielkości zamówienia nie widnieje przy produkcie, nie oznacza, że nie istnieje. W takim wypadku należy zacząć od sprawdzenia chińskiej firmy i skontaktować się z dostawcą, by upewnić się, jaka jest wysokość MOQ.

Przedsiębiorcy w Chinach ustalają MOQ z prostej przyczyny. Daje im to pewność, że zlecenie będzie dla nich opłacalne zarówno pod względem ekonomicznym, logistycznym, jak i technicznym. Jeśli jeden importer, chcący rozpocząć import odzieży z Chin, zdecyduje się sprowadzić jedynie 20 sztuk kurtek, a w tym czasie pojawi się inny, który zamówi te same kurtki, ale w ilości 2000 sztuk, chiński producent potraktuje drugiego importera priorytetowo, a pierwszego zlecenia prawdopodobnie się nie podejmie.

Co wpływa na MOQ?

Na minimalną wielkość zamówienia wpływa przede wszystkim rodzaj surowca, z jakiego produkowane są towary, a dokładniej to, jakie są koszty jego wydobycia oraz obróbki. Na MOQ wpływa też koszt stworzenia jednego produktu, stąd też w przypadku dużych zamówień dostawcy są w stanie zapewnić importerom bardzo przystępne ceny. Dzieje się tak, ponieważ im większe jest zamówienie na dany produkt, tym większy jest zysk dla dostawcy, a tym samym również większa chęć do udzielania rabatów.

MOQ – kompromis między importerem a dostawcą

Minimalna wartość zamówienia to bez wątpienia jeden z kluczowych czynników, który przesądza o tym, czy importer decyduje się na współpracę z danym dostawcą. Warto pamiętać, że MOQ wpływa na jednostkową cenę produktu. Tak więc, im więcej towarów zostanie zamówionych u dostawcy, tym niższy będzie koszt jednej sztuki. Narzucona z góry wartość pozwala importerowi wygodnie porównywać ceny, a także precyzyjnie planować swój budżet. Ułatwia to także wybór odpowiedniego środka transportu spośród trzech najpopularniejszych, jakimi są spedycja morska, transport lotniczy oraz transport kontenera z Chin. Z czasem, gdy współpraca pomiędzy importerem a dostawcą będzie przebiegała bez zastrzeżeń, dostawcy mogą oferować lepsze warunki i być bardziej elastyczni. To dobry czas, by negocjować wysokość MOQ.

UDOSTĘPNIJ:
OCEŃ WPIS:
5/5 - (1 vote)
Facebook

Praktyczny poradnik: 5 kluczowych elementów minimalizacji ryzyka importu z Chin, cz.1.

X