Facebook
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
Ile towarów należy zamówić, aby producent w Chinach zrealizował zamówienie? Mówi nam o tym MOQ. Minimalna wartość zamówienia, bo o nią właśnie chodzi, jest często dla przedsiębiorców w Polsce przeszkodą w imporcie z Chin. Stąd też, by nie narażać się na duże ryzyko, warto już na samym początku wybrać takiego dostawcę, który oferuje korzystne dla obu stron warunki dotyczące MOQ.
MOQ (ang. Minimum Order Quantity) oznacza minimalną ilość towarów, jaką należy zamówić, by zlecenie mogło zostać zrealizowane przez producenta. Informacje na temat MOQ najczęściej podawane są na platformach e-handlu, takich jak chociażby Alibaba. Co ważne, jeśli informacja o minimalnej wielkości zamówienia nie widnieje przy produkcie, nie oznacza, że nie istnieje. W takim wypadku należy zacząć od sprawdzenia chińskiej firmy i skontaktować się z dostawcą, by upewnić się, jaka jest wysokość MOQ.
Przedsiębiorcy w Chinach ustalają MOQ z prostej przyczyny. Daje im to pewność, że zlecenie będzie dla nich opłacalne zarówno pod względem ekonomicznym, logistycznym, jak i technicznym. Jeśli jeden importer, chcący rozpocząć import odzieży z Chin, zdecyduje się sprowadzić jedynie 20 sztuk kurtek, a w tym czasie pojawi się inny, który zamówi te same kurtki, ale w ilości 2000 sztuk, chiński producent potraktuje drugiego importera priorytetowo, a pierwszego zlecenia prawdopodobnie się nie podejmie.
Na minimalną wielkość zamówienia wpływa przede wszystkim rodzaj surowca, z jakiego produkowane są towary, a dokładniej to, jakie są koszty jego wydobycia oraz obróbki. Na MOQ wpływa też koszt stworzenia jednego produktu, stąd też w przypadku dużych zamówień dostawcy są w stanie zapewnić importerom bardzo przystępne ceny. Dzieje się tak, ponieważ im większe jest zamówienie na dany produkt, tym większy jest zysk dla dostawcy, a tym samym również większa chęć do udzielania rabatów.
Minimalna wartość zamówienia to bez wątpienia jeden z kluczowych czynników, który przesądza o tym, czy importer decyduje się na współpracę z danym dostawcą. Warto pamiętać, że MOQ wpływa na jednostkową cenę produktu. Tak więc, im więcej towarów zostanie zamówionych u dostawcy, tym niższy będzie koszt jednej sztuki. Narzucona z góry wartość pozwala importerowi wygodnie porównywać ceny, a także precyzyjnie planować swój budżet. Ułatwia to także wybór odpowiedniego środka transportu spośród trzech najpopularniejszych, jakimi są spedycja morska, transport lotniczy oraz transport kontenera z Chin. Z czasem, gdy współpraca pomiędzy importerem a dostawcą będzie przebiegała bez zastrzeżeń, dostawcy mogą oferować lepsze warunki i być bardziej elastyczni. To dobry czas, by negocjować wysokość MOQ.
HS Code i HTS Code to terminy, które powinien znać każdy importer i eksporter. Są to kody celne stosowane w handlu międzynarodowym. Zobacz, który z kodów dotyczy importerów z Chin. Oznakowanie przesyłki odpowiednim kodem taryfy celnej jest niezbędne, aby przejść odprawę i móc bez przeszkód sprowadzać towary z Chin do Polski czy innego kraju w Europie i na świecie....
Świadectwo pochodzenia to dokument stosowany przy procedurze importowo-eksportowej, a EUR 1 jest to świadectwo pochodzenia preferencyjnego.
Czy sprzedaż importowanych z Chin towarów jest możliwa bez faktury oraz dokumentów zakupu. Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca nie dołączy ważnych dokumentów? Jakie formalności należy dopełnić przy imporcie z Chin?
Ramki, dywany, lampki, lustra, obrazy, poduszki i wazony to elementy dekoracyjne zdobiące wnętrza niemal każdego domu. W zdecydowanej większości to produkty importowane z Chin.