Facebook
CCC (ang. China Compulsory Certificate) to system certyfikacji, obowiązujący dla określonych towarów, które sprzedawane są na rynku chińskim. Został on wprowadzony w 2002 roku i można porównać go do europejskiego certyfikatu CE, który wymagany jest na towary importowane do Europy. Dowiedz się, czym jest certyfikat CCC, jakich towarów dotyczy i jak go uzyskać. Zapraszamy do lektury!
Spis treści (kliknij aby szybko przejść):
CCC to certyfikat wymagany dla określonych towarów wprowadzanych do obrotu na terenie Chin. Powstał w 2002 roku w wyniku połączenia dwóch obowiązujących wcześniej systemów kontroli w Chinach, czyli:
CCIB – znak bezpieczeństwa wprowadzony w 1989 roku i wymagany dla 47 kategorii produktów,
CCEE – oznaczenie obowiązujące dla 7 kategorii towarów elektrycznych.
W ramach porozumień Światowej Organizacji Handlu, Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu oraz wspólnych przepisów międzynarodowych, Administracja ds. Kontroli Jakości, Inspekcji i Kwarantanny wraz z Urzędem ds. Certyfikacji i Akredytacji Chińskiej Republiki Ludowej ustanowiły przepisy dotyczące certyfikatu CCC, czego skutkiem było wprowadzenie certyfikatu CCC.
W dalszym etapie Urząd ds. Certyfikacji i Akredytacji Chińskiej Republiki Ludowej rozpoczął prace nad pierwszymi wnioskami o certyfikację dla 132 typów towarów z 19 kategorii. Wypracowana została wówczas zasada ujednolicenia katalogu produktów, administracji, oceny, oznakowania CCC oraz opłat.
Jeśli towar, który wymaga certyfikatu CCC, nie posiada go, wówczas może on zostać zatrzymany przez Urząd Celny przed wjazdem do Chin. Powinien on znaleźć się wśród dokumentów celnych, stąd też, eksportując jakiekolwiek towary do Państwa Środka, warto sprawdzić, jakich towarów dotyczy certyfikat CCC.
Lista towarów, które wymagają posiadania certyfikatu CCC:
By uzyskać certyfikat CCC, najpierw należy złożyć odpowiednie dokumenty do władz chińskich. Gdy zostaną one zaakceptowane, otrzymuje się specjalny kod CCC Factory, a także listę wymogów dla testowanych towarów. Każdy z nich musi bowiem przejść szereg testów w laboratorium w Chinach.
W trakcie testowania towarów przeprowadzany jest także audyt fabryki. Jest to zadanie wyspecjalizowanych inspektorów, którzy bardzo szczegółowo sprawdzają fabrykę przez około dwa dni. Jeśli wszystko przebiegnie pozytywnie, eksporterowi przyznawany jest certyfikat CCC na konkretne towary. Wówczas może on nanieść oznaczenia CCC na swoje produkty. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku uzyskania certyfikatu zgodności CE, który jest istotny dla importerów z Chin.
Co ważne, certyfikat CCC należy odnawiać co rok. Proces ten obejmuje audyt fabryki, ale nie wymaga ponownego przeprowadzania testów w Chinach. Takie testy odnawia się dopiero po 5 latach od uzyskania certyfikatu CCC.
Import gadżetów z Chin cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców w Polsce. Co importujemy najczęściej? Sprawdzamy!
FCL to skrót odnoszący się do transportu całokontenerowego. W przypadku tego rodzaju transportu jeden kontener wykorzystywany jest przez jednego importera.
Czy tego chcemy, czy nie, towar z Chin otacza nas na każdym kroku. Produkuje się tam praktycznie wszystko. Od plastikowych zabawek dla dziecka aż po upragnionego iPhone'a. Wystarczy odwrócić pierwszy z brzegu produkt w sklepie, by zobaczyć kraj produkcji. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie tam widniało „Made In China”.
Wędkarstwo stanowi hobby ponad dwóch milionów Polaków. To zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, którzy regularnie udają się na wyprawy wędkarskie wraz ze swoim skrupulatnie skompletowanym ekwipunkiem. Sprzęt dla wędkarzy jest stosunkowo drogi, dlatego olbrzymią popularnością cieszy się import akcesoriów wędkarskich z Chin.