Facebook
Jak zawsze podkreślamy, import z Chin oprócz licznych korzyści, jest też wymagający pod względem formalności, których należy dotrzymać, by przebiegł on w pełni bezpiecznie i zgodnie z prawem. Nie jest to jednak temat nie do przeskoczenia, o czym także zawsze wspominamy. W dzisiejszym artykule poświęcamy więc uwagę kwestii gospodarowania odpadami. Chodzi dokładnie o Bazę Danych Odpadowych, czyli BDO. Czego dotyczy i w jaki sposób związana jest z importem z Chin? Dowiesz się z poniższego wpisu.
Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami, bo tak brzmi pełna nazwa BDO, jest to system teleinformatyczny, który składa się z rejestru BDO, który działa od 24 stycznia 2018 r. oraz z modułów ewidencji i sprawozdawczości, które zostały uruchomione 1 stycznia 2020 r. Zastąpił on rejestr prowadzony przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Celem BDO jest zwiększenie kontroli państwa nad gospodarką odpadami oraz ograniczenie wszelkich nieprawidłowości w tej kwestii. Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia 2020 r. zarówno ewidencja odpadów, sprawozdawczość, jak również rejestr podmiotów, które wprowadzają produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami prowadzone są w formie elektronicznej za pośrednictwem rządowej strony internetowej BDO.
Jeśli chodzi o osoby importujące towary z Chin do Polski, to są one objęte obowiązkiem rejestracji w systemie BDO, a także prowadzenia w nim ewidencji i sprawozdawczości odpadów w przypadku, gdy wprowadzają na teren Polski:
Obowiązek wpisu do rejestru BDO dotyczy także osób, które wytwarzają odpady i prowadzą ewidencję tych odpadów, a także produkują lub importują opakowania albo kupują je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Każda osoba zarejestrowana w BDO oraz wnosząca opłatę rejestrową i opłatę roczną otrzymuje od właściwego marszałka województwa indywidualny dziewięciocyfrowy numer rejestrowy, który musi być umieszczany na dokumentach związanych z działalnością w zakresie wprowadzanych opakowań produktów i odpadów. Numer rejestrowy powinien być zatem umieszczany na umowach kupna-sprzedaży, paragonach fiskalnych, fakturach VAT, sprawozdaniach oraz kartach przekazania i ewidencji odpadów. Po otrzymaniu numeru przedsiębiorcy nadany zostaje indywidualny login do konta, na którym ma on obowiązek prowadzić ewidencję odpadów.
Jeśli numer ten nie pojawi się na dokumentach, importer może ponieść karę pieniężną od 5 tysięcy do miliona złotych. Kara ta dotyczy również osób, które prowadzą działalność bez uprzedniego wpisania do rejestru BDO.
Jednym z największych producentów i eksporterów drzwi na świecie są Chiny. Miasto Yongkang to natomiast najważniejszy region produkcji drzwi w Państwie Środka.
Platforma 1688.com jest bardzo intuicyjna i nawet jeśli nie włączysz tłumaczenia w Google Chrome, możesz poruszać się po nim wzrokowo. Tak, jak dziecko, które nie potrafi czytać, metodą prób i błędów obsługuje telefon komórkowy ;) Wytłumaczymy Ci, jak to zrobić, aby po krótkim czasie poruszać się po tym portalu lepiej niż na Allegro. Zapraszamy!
Smartwatche to ostatnio jedne z najpopularniejszych gadżetów elektronicznych. Czy warto importować smartwatche z Chin? Ile wynosi cło na smartwatche?
FOB to reguła Incoterms 2020, która oznacza: „Dostarczony na statek”. FOB to jedna z najczęściej stosowanych reguł w transporcie morskim.